Úvod » Aktuality » Známe se již 30 let

Známe se již 30 let

V pátek 18. března se vrátila skupina 15 studentů z týdenní návštěvy v německém Halberstadtu. Družební styky a výměnné pobyty započaly ještě před listopadovou revolucí – někdy v polovině 80. let. Němci přijeli sem a my jsme se vypravili tam. O ubytování a stravu se postaraly rodiny účastníků. Pro nás byly návštěvy samozřejmě atraktivnější, protože jsme se cvičili v praxi v německém jazyce. Obě strany pak organizovaly výlety do přírody či na hrady, zámky a jiné pamětihodnosti v různých městech. Bavili jsme se při sportu, na diskotékách a  při všech běžných, všedních příležitostech – při jídle, na cestách autobusem, večer v rodinách. A tak to funguje dodnes. Gymnasium Martineum v Halberstadtu a Gymnázium Jaroslava Žáka v Jaroměři se mají ráda a jsou pravidelně v kontaktu. 

Studentka kvarty Martina píše: Halberstadt je město s přibližně čtyřiceti tisíci obyvatel, s mnoha kostely a muzei, ležící ve spolkové zemi Sasko – Anhaltsko. Za druhé světové války byla většina města zničena, přesto se tu najde řada památek, které zkáze nepodlehly. Měli jsme možnost navštívit například Gleimhaus, původně dům básníka Johanna Wilhelma Gleima, nyní muzeum literatury se sbírkou Gleimových dopisů jeho přátelům. Zajímavé bylo také Schraube – Museum, dokumentující život měšťanské rodiny kolem roku 1900. Kouzelné byly i samotné procházky městem, díky podmanivé architektuře hrázděných domů. Samozřejmě jsme vyráželi i na výlety mimo Halberstadt. Navštívili jsme zámek Wernigerode, který měl v husté mlze až mysteriózní atmosféru. Dnes slouží jako muzeum, ukazuje život šlechty v 19. století. Téhož dne jsme si každý ve sklářské huti v Derenburgu vyfoukli kouli, vhodnou třeba na vánoční stromeček. Podnikli jsme celodenní výlet do Berlína s českým průvodcem. Viděli jsme televizní věž, sídlo kancléřky, říšský sněm, vyfotili jsme se před Brandenburskou bránou a prošli obchodní dům Primark na Alexandrově náměstí. Angelu Merkelovou jsme sice nepotkali, zato jsme se mohli vyfotit s její voskovou figurínou v muzeu Madame Tussauds. Další den se nesl spíše v odpočinkovém duchu. Vyplnila jej práce na denících, do kterých jsme zaznamenali průběh předešlých dnů. Poslední večer jsme si společně zahráli bowling. V den odjezdu jsme si ještě stihli vyzkoušet kostýmy v místním divadle a pak už jsme definitivně nasedli do autobusu a odjeli domů.

Pobyt v Halberstadtu se nám velice líbil, viděli jsme spoustu zajímavých míst, procvičili jsme se v komunikaci v cizím jazyce a poznali nové přátele. 

Studentky kvarty Martina Sedláčková a Bára Baldíková

Úvod a úpravy Jitka Trefilová