Úvod » Aktuality » Studenti (nejen) sexty po stopách soli v Salzkammergutu

Studenti (nejen) sexty po stopách soli v Salzkammergutu

Co spojuje města Salzburg, Hallstatt a Gmunden? Ano, je to sůl, bílé zlato, které rakouskému regionu Solné komory přineslo bohatství a prosperitu. Dnes však víc než sůl láká tato oblast návštěvníky svou dechberoucí přírodou. Kombinace horských hřbetů tyčících se do výšky nad 2000 metrů, jezer s tyrkysově modrou vodou a malebných městeček je prostě neodolatelná. To vše mohli naši žáci zažít a vidět během červnového třídenního zájezdu do této rakouské oblasti, která je zcela právem zařazena na seznam památek Unesco.

Co všechno jsme tedy viděli? Kde jinde začít než v Mozartově rodišti. Salzburg ale není jen město tohoto slavného skladatele. Nabízí mnohem víc. Při naší odpolední zastávce jsme viděli jak zámek Mirabell, jehož zahrada je teď v plném květu, tak nad městem se tyčící pevnost Hohensalzburg. Prošli jsme si slavnou Obilnou uličku, která je hlavní tepnou v srdci Starého Města, a na závěr navštívili raně barokní salzburský dóm, jehož interiér by pojmul téměř celou Jaroměř.

Druhý den jsme vyměnili město za přírodu a vydali se do oblasti Dachstein. Lanovkou jsme lehce zdolali převýšení 1400 m a ocitli se ve výšce 2050 m n.m. pod horou Hoher Krippenstein. Odtud nás čekala příjemná túra na vyhlídku Pět prstů nad Hallstattským jezerem. Počasí nám přálo, a tak jsme měli krásné výhledy na okolní vrcholy, ledovec i jezero pod námi. Poté jsme se zchladili v Rieseneishöhle, jedné z nejrozsáhlejších ledovcových jeskyní Evropy. Pak už nás čekala jen cesta lanovkou dolů a zpět na ubytování. To jsme měli v lázeňském městečku Bad Ischl, které proslulo jako letní sídlo rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Sissi.

Poslední den nás zavedl k jezeru Gosausee. Na jeho křišťálově průzračné hladině se zrcadlí pohoří Dachstein a procházka kolem jezera je balzám pro duši. Ti otužilejší nakonec neodolali a v jezeře si zaplavali a my ostatní se kochali krásami hor. Poslední krátká zastávka byla v městečku Gmunden, které od 13. století slouží jako překladiště a obchodní stanice solných karavan, a nezapomněli jsme ani na rychlé dokoupení suvenýrů a dárečků. A pak už jen cesta domů. Nechtělo se nám, bylo nám tu krásně, tak snad zase brzy „Servus Österreich“!