Výměnný pobyt

Studenti německého jazyka se vydali na týdenní pobyt do země, jejíž řeč studují. Projekt výměnných pobytů v rodinách existuje při našem gymnáziu více než 25 roků. Již řadu let se o něj starají paní Mgr. Eva Matysová a paní Ing. Daniela Řípová. Paní Matysová o něm píše:

Byla neděle – 2. března 2014 – naši žáci se rozloučili se svými rodiči a plni očekávání  nastoupili  do autobusu, který se ubíral směrem k německým hranicím a poté dále do vnitrozemí,  do spolkové země Sachsen – Anhalt. Tady leží malebné město v podhůří Harzu – Halberstadt, které se stalo pro dvanáct žáků a dva učitele naší školy na týden druhým domovem.

Po sedmi hodinách příjemné cesty po německých dálnicích jsme zastavili před Gymnáziem Martineum.  Ačkoli bylo první setkání s rodinami, ve kterých jsme měli strávit celý týden, trochu rozpačité, spřátelili se naši žáci během prvního večera. Když nestačila slovní zásoba v německém jazyce, přišla na řadu angličtina.

 

Náš program byl velmi bohatý.

 

Hned v pondělí ráno jsme byli přijati ředitelem školy doktorem Schillerem, který nás k našemu údivu  přivítal česky. Bylo velmi milé setkat se v zahraničí s člověkem, který mluví jazykem tak malé země, jako je Česká republika. Hned po uvítání následovala prohlídka historické i moderní části školy, kterou navštěvuje téměř jeden tisíc žáků. Všichni byli velmi milí a přátelští.

Během pondělního dopoledne nás na radnici přivítal také starosta města Halberstadt, který nás seznámil s historií i současností města.

Po obědě ve školní jídelně následovala návštěva literárního muzea, kde jsme si  prohlédli prostory, v nichž pracoval německý básník 18. století Johann Wilhelm Ludwig Gleim a kde si také žáci vyrobili deníčky, do kterých postupně zapisovali své poznatky z výletů a zajímavých exkurzí, lepili fotografie a obrázky.

Velmi přínosný byl úterek 4. března. Po prvních dvou vyučovacích hodinách ve škole jsme autobusem vyrazili do asi 50 km vzdáleného hlavního města Sachsen – Anhalt Magdeburgu, kde jsme měli možnost prohlédnout si obytný dům Die grüne Zitadelle – Zelená citadela, navržený rakouským architektem Friedensreichem Hundertwasserem. Pro tento dům jako pro dalších jiné, které Hundertwasser navrhl,  je příznačné využití mnoha barev, nerovných linií a umístění zeleně  na střechu i do interiéru domu.

Odpoledne jsme měli možnost nahlédnout do zákulisí televizního a rozhlasového studia Mitteldeutscher Rundfunk – MdR. Jedná se o veřejnoprávní médium ve spolkových zemích Sasko – Anhaltsko, Sasko a Durynsko.

Neméně zajímavý byl středeční výlet do Wolfsburgu – do města vozů značky Volkswagen. Během dvouhodinové prohlídky s výbornou polskou průvodkyní Annou v polštině jsme měli možnost vidět historická i současná vozidla značek patřících do skupiny vozů Volkswagen Group, sednout si do nádherného stříbrného Porsche a dovědět se, že naše Škodovka je nejúspěšnější dceřinou společností  Volkswagen Group. Tady si to užili hlavně naši pánové, když si mohli prostřednictvím počítače „vyrobit“ auto podle svých nejodvážnějších představ.

Ve čtvrtek jsme navštívili halberstadtskou zoologickou zahradu, kde jsme již v minulých letech převzali patronát nad pštrosem Pepou a papouškem Apollo Karlem. Tentokrát jsme pokřtili oslíka, který se narodil 28. května 2013. Oslíkovi se to moc nelíbilo, ale přestál tento důležitý akt a za odměnu dostal čerstvou mrkvičku. Hned poté ale spěchal za svou mámou do výběhu.

Čas se nachýlil, je tady poslední den našeho pobytu v Halberstadtu –  pátek 7. března.

Po zhruba hodince strávené nad našimi deníčky jsme vyrazili do divadla. Sice se nehrálo žádné divadelní představení, ale zato jsme si prohlédli zákulisí divadla a hlavně jsme si mohli vyzkoušet různé kostýmy. Legrace a zábava přitom pochopitelně nechyběly.  Na pár okamžiků se z našich žáků stali králové a královny, víly, vojáci nebo tanečnice.

Po návštěvě divadla jsme spěchali na oběd a pak už přišlo loučení …

 

Tak příští rok na shledanou v Jaroměři! Těšíme se na vás!

 

Naši žáci strávili v Halberstadtu šest příjemných dnů a myslím si, že obstáli. Ověřili si, že jsou schopni komunikovat v cizím jazyce, utvrdili se ve skutečnosti, že bez znalosti cizích jazyků se dnes neobejdou. Strávili šest dnů v rodinách a to je bezpochyby ten nejlepší způsob, jak poznat, co nás s jinými národy spojuje, co nového se můžeme naučit a v čem jsme rozdílní.

 

Mgr. Eva Matysová