Virtuální Univerzita třetího věku zve všechny zájemce z řad seniorů na kurzy letního semestru 2020/2021. Začínáme 4. 2. 2021.
Univerzitu zřizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze, Konzultační středisko je v gesci Gymnázia J. Žáka v Jaroměři. Výuka Virtuální Univerzity třetího věku (VU3V) Vám dává možnost zájmového vysokoškolského studia přímo v místě Vašeho bydliště. K přihlášení není třeba žádné předchozí studium. Začít lze na začátku semestru – nyní tedy 4.2.2021, skončit můžete kdykoliv.
Za normálních okolností (bez omezení) bychom se scházeli na virtuálních přednáškách v budově Gymnázia J. Žáka v Jaroměři – jednou za čtrnáct dnů ve čtvrtek. Bohužel do odvolání opatření zůstává výuka on-line. I když všichni doufáme, že se snad podaří v jarních měsících se opět setkat „na živo“.
V letním semestru bude možno navštěvovat kurzy: Klenoty barokního sochařství v českých zemích a Genealogie – hledáme své předky.
Lekce probíhají formou virtuální přednášky a následné diskuze účastníků. Studující mají svůj jedinečný přístupový kód, který je jim zaslán po zaregistrování přihlášky. Kódem se dostanou k virtuálním přednáškám, které si mohou spustit v průběhu semestru v klidu doma nebo kdekoliv v dosahu internetového připojení, kolikrát chtějí. Dále mají k dispozici učební texty. Výukové texty jsou pro přihlášené připraveny k odebrání v tištěné podobě i v případě, že se nelze scházet, ve schránce nebo v kanceláři gymnázia.
Podmínkou splnění semestru (kurzu) je absolvování dílčích testů po každé lekci (neomezený počet pokusů) a závěrečného testu. Absolventi po skončení semestru získají osvědčení. Po absolvování šesti kurzů se zúčastní promoce.
Poplatek činí 350,- Kč za semestr a kurz (poplatek Univerzitě a provozní náklady). Lze studovat současně dva kurzy na jednom středisku.
Závaznou přihlášku vč. poplatku je nutno odevzdat do 28.2. 2021. (Čím dříve je přihláška odevzdaná a zaregistrovaná, tím dříve je přidělen přístupový kód.) V „lepších“ dobách, kdy jsme se společně mohli scházet k lekcím v učebně gymnázia, bylo možné si 1. a 2. lekci nezávazně poslechnout „na zkoušku“ ve škole a pak se přihlásit. Toto setkávání bohužel prozatím odpadá kvůli zákazu shromažďování. Pokud bude v únoru možnost prezenční výuky, uskuteční se lekce ve čtvrtek od 13.30 hodin (Klenoty barokního sochařství) a od 14.30 hodin (Genealogie) v termínech: 4.2. 2021, 18.2.202, 4.3.2021, 18.3.2021, 1.4.2021, 15.4.2021. Ukončení kurzu (termín splněných testů) do 2. 5. 2021.
Náhledy kurzů a další informace na: www.e-senior.cz; https://e-senior.czu.cz/
Kontakt pro přihlášení: Mgr. Ladislava Malinová malinova@goajaro.cz tel: 777 127 746
Přihlášku možno poslat e-mailem, vlasdtnoručně podepsanou a oskenovanou, nebo vyplnit přímo v kanceláři gymnázia.
Pro letošní letní semestr 2021 nabízíme témata:
I. Klenoty barokního sochařství v českých zemích
Kurz během šesti videopřednášek seznámí posluchače s několika nejznámějšími sochařskými památkami z období baroka v České republice:
Květná zahrada v Kroměříži (1666-1675) – sochařská galerie all´antica a barokní Řím
Sala terrena zámecké rezidence v Kroměříži (1686-1695) – proměny přírody v umění
Vidění sv. Luitgardy a Sv. František Xaverský na Karlově mostě (1710-1711) – skvostné
pomníky barokní slávy svatých
Náhrobek Jana Václava Vratislava z Mitrovic v Praze (1714-1716) – evropské souvislosti evropsky věhlasného díla
Ctnosti a Neřesti v Kuksu (1718-1720) – s Herkulem na cestě mezi dobrem a zlem
Betlém u Kuksu (1723-1731) – les poustevníků a Kristových zjevení
II. Genealogie. Hledáme své předky
Kurz posluchače seznámí se základními pojmy z oblasti genealogie (rodopisu) a poskytne jim informace o tom, jak začít pátrat po svých předcích.
- Úvod do genealogie a její dějiny
2. Jak se tvoří rodokmen. Příbuzenství ve světě.
3. O matrikách
4. Využití archivních materiálů ke studiu předků
5. Vývoj našich příjmení. Genealogie a genetika.
6. Rodové kroniky a srazy.
Ukázky z kurzů na https: www.e-senior.cz //e-senior.czu.cz/course/view.php?id=12
přihláška:
LS 20-21_Přihláška nových studentů – KS Jaroměř