Tak jsme byli ve Vídni, prošli jsme si muzea, někteří se prošli navíc po městě, někdo si něco koupil, snad to bylo k úplné spokojenosti všech … Také takto by se článek napsal dal.
Zkusím to trochu jinak z pohledu člověka, který tam je po několikáté, tak ho sprint po všech sbírkách už unavuje a může se tak věnovat něčemu, co si ne každý prohlédne a čemu ne každý napoprvé věnuje pozornost. Muzea jsou úžasná, mají tam sbírky minerálů, fosílií, živočichů, soch, obrazů a když je to kurunováno panem Velasquezem, můžete se přenést i do doby španělského krále Filipa IV.
Ale abych nezapomněl, šel jsem tentokrát po svých zájmech. Nejprve jsem navštívil fosílie a minerály, paráda nic k tomu nemohu dodat, celé skelety pravěkých mloků a jiné chuťovky až po diamanty a zlato a mezi vším úchvatné křemeny zhmotněné v obrovských krystalech, které mají, i navzdory dnešní době, pevný a neměnný řád.
http://chemikuvblog.blog.cz/galerie/videnska-muzea-2014#99559910
Pak jsem se zastavil na expozici evoluce života, pořád v tom nemám jasno, a proto tak trochu závidím všem věřícím, že to mají, co se týče stvoření, vyřešeno. Tady by měl být asi pokorný smajlík se zlomyslným výrazem. Tak aspoň jednu Millerovu aparaturu. Kdoví jak to bylo ?!
http://chemikuvblog.blog.cz/galerie/videnska-muzea-2014#99559911
Tak takové to tenkrát bylo …
https://www.youtube.com/watch?v=mF9U5x6Nxnw
Pak jsem se přesunul do sbírek živočichů. Někteří se kochají hmyzem, já jdu na starší formy obratlovců. Žraloci a paryby mě lákají odjakživa. A tak si můžu prohlédnout konečně to, podle čeho pan Bonanno postavil věž tak pevnou, že i když jí zfušovali základy a celá se nahnula, přesto drží pokupě. Architektura žraločí pátře se osvědčila během milionů let v praxi, proč by to nemělo fungovat i Pise …
http://chemikuvblog.blog.cz/galerie/videnska-muzea-2014#99559909
Ale protože mě vždycky hodně zajímala alchymie, změnil jsem „lokál“ a šel se podívat na sbírku mincí v protilehlém muzeu. Tam je totiž vystavena sbírka medailonů, které odlévali alchymisté při transmutaci kovů pro císaře Rudolfa II. a Leopolda I. a i když se jednalo o podvody, přesto zíráte nevěřícně na velký zlatý medailon o váze větši než 7kg a poznáváte, že podvodníkům, kteří byli šikovní, se dařilo vždycky.
http://chemikuvblog.blog.cz/galerie/videnska-muzea-2014#99559913
http://www.museumsecrets.tv/dossier.php?o=149
A tak jsem ještě shlédl Velasquezovy portréty královské dynastie ve Španělsku (tedy dámy a pánové, z hlediska určité genetické kondice NIC MOC !!!) Myslím si že pan Velasquez musel někde hooodně přitlačit štětec aby nezachytil vše. Ale nejsem odborník na malbu, třeba se pletu.
No a na závěr se naše malá skupinka šla projít již svítíci Vídní, prohlédla si Hofburg , Chrám sv. Štěpána, římské základy v centru Vídně a dali jsem si něco na zub. Sacher, Wiener Schnitzel, Wiener Wurst, na co měl kdo chuť a Eura. A jelo se domů. Mohl jsem učit 1 hodinu a jít v 10h dopoledne relativně domů, ale když se jedná o Vídeň, tak jsem pro ni.
Celá akce nás vyšla do 400,-Kć. Vstupy jsme měli zdarma, tak to paní Ducháčová dohodla a tím jsem ušetřili cca 25,- Euro, což je cca 650,- Kč a to se vyplatí ! A k tomu navíc mapka Vídně (opět díky Elišce D.) zdarma! Tak neváhejte a už objednávejte další exkurze z našeho balíčku.
Za neobchodní přírodovědnou sekci
P. Šimek*
PS- Eliško díky!