Úvod » Výuka » Vědecký jarmark – 18.9.2013

Vědecký jarmark – 18.9.2013

Zataženo, je ráno, 8:00. Škola v pozadí. Prolétá hejno špačků. Ke škole běží 40 nadšených a jásajících studentů s batohy na zádech.

Ne, takhle nezačíná televizní reklama, to pouze Mgr. Šimek zařídil exkurzi pro přírodovědně zaměřené žáky do Prahy. A bylo to místo vyučování!

Při letní návštěvě VŠCHT, bylo naše gymnázium výběrově pozváno na Vědecký jarmark. Organizoři, VŠCHT Praha, pro nás poslali autobus a zase nás přivezli domů, zařídili nám program i chutný oběd. Inu projekty pod hlavičkou EU mají své výhody.Tato akce se konala již po několikáté na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích. Ale letos bylo spojeno vše i s ČVUT a jinými školami, takže nabídka byla o to lákavější. Snahou této akce je (jako asi u všech akcí pořádaných VŠCHT) popularizovat chemii a technické obory a to nejen mezi studenty a žáky, ale i u těch, co školní lavice již opustili. Laickou veřejnost nevyjímaje.

Do Prahy jsme dorazili zhruba v deset hodin, seřídili jsme si hodinky podle magisterského času, starším studentům byli přiděleni mladší žáci jako asistentům, a pak už jsme konečně vyrazili po stáncích. Bylo zde k vidění zhruba 40 stanovišť s různými tématy, s různými pokusy a „díky“ dešti, s různým množstvím bláta před stánky. Pár příkladů za všechny;

DNA stánek – zde si studenti zkoušeli určit otce dítěte pomocí DNA testů.

Daktyloskopie – výroba otisku prstů a zúžení databáze hledaných u stánku Policie ČR.

Chemie po tmě – efektivní chemiluminescenční (= svítící) pokusy.

Stánek Otty Wichterleho – věděli jste, že první přístroj na výrobu čoček si Wichterle postavil ze synovy stavebnice Merkur?!

Energie budoucnosti – palivové články aneb jezdíme na vodu.

Náhražky v potravinách – věděli jste, že se dříve do sušené papriky přidávala namletá cihla?

Cukry v jídle – když vypijete litr džusu, vypijete 37 kostek cukru.

Chemie je cool! – stanoviště se zábavnými pokusy prezentovanými ještě zábavnějšími studenty VŠCHT a ČVUT

a další…

Kolem dvanácté hodiny nás pořadatelé odvedli do Menzy, kde jsme dostali obědové poukázky na výběr z osmi !!! jídel. Po obědě jsme si šli vysušit boty do tepla VŠCHT na přednášku o energii ukryté ve vodíku.

Jelikož ranní dvě hodiny na shlédnutí všech stánků nestačily, vrátili jsme se opět  na Vítězné náměstí, kde jsme si nabrali spousty dárkových reklamních předmětů, zúčastnili se různých soutěží a sesbírali mladší žáky, které jsme tam předtím zapomněli. Zhruba v 17 hodin jsme vyrazili – kupodivu v plném počtu – směr Jaroměř.

 

A děkujeme Mgr. Šimkovi za vyjednání exkurze a Mgr. Boháčovi za spolupráci při nesnadném dohledu a odborné glosy v oblasti fyziky. Těšíme se na další akci 23. 10. 2013, kdy k nám studenti VŠCHT Praha v čele s naší absolventkou D. Šmídovou přijedou ukázat, jak se dělají hodiny moderní chemie. Těšte se, pardálové ! Chemistry forever.

V. Valerová 3.A

Fotečky na závěr … Děkujeme fotografce sl. Dostálové a jiným za dokumentaci.

http://chemikuvblog.blog.cz/galerie/vedecky-jarmark-18-9-2013