V biologických sbírkách jaroměřského gymnázia se nachází množství kosterního materiálu. Ten pravidelně využíváme při výuce zoologie a anatomie. Přesto v jedné z velkých skříní ležel dlouhá léta kostlivec, se kterým nechtěl nikdo nic mít. Byla to sbírka minerálů a hornin. Škola jí byla vybavena ještě za první republiky. Většina exponátů pochází z obchodu s přírodninami, který založil v Praze Václav Frič.
Za tak dlouhá léta se ze sbírky stala spíše skládka suti. Proto jsme využili pololetních prázdnin k její „revitalizaci“. Pozvali jsme pana inženýra Jiřího Šuru z chrudimského muzea, aby nám pomohl s určováním a tříděním. Bylo pro nás zážitkem pozorovat ho při práci. Název za názvem, lokalita za lokalitou. Pan Šura u nás našel i některé poměrně vzácné vzorky. Jeden je dokonce opředen tajemstvím, ale o něm možná někdy příště ……..
Úkol byl hotov až kolem páté odpoledne. Ale vynaložené úsilí se vyplatilo. Můžeme využívat reprezentativní sbírku minerálů a hornin, která výborně doplňuje praktickou výuku geologie na nižším i vyšším gymnáziu.
Kolektiv biologů ještě jednou děkuje panu Jiřímu Šurovi za spolupráci.
OBRÁZEK zde:
http://chemikuvblog.blog.cz/galerie/29-1-15-trideni-mineralu#100412497