Úvod » Prezentace předmětů » Český jazyk » Exkurze » V PRAZE JE BLAZE…

V PRAZE JE BLAZE…

V PRAZE JE BLAZE…

… si zřejmě myslí, kromě Čechů, i zbytek světa. Alespoň o tom svědčí všudypřítomné davy zahraničních turistů, kteří „obsadili“ všechny památky. Na Pražském hradě, na Karlově mostě, v uličkách Starého Města, prostě všude. Když se žáci 4.P našeho gymnázia vypravili do Prahy na třídenní kulturně-historickou exkurzi, cesta po památkách občas připomínala spíše stěhování národů zpestřené parkurem,  přičemž důmyslnou překážkovou dráhu představovaly  všudypřítomné výkopy a hromady stavebního materiálu uprostřed rozkopaných pražských ulic.

Brali jsme to sportovně a první den jsme navštívili památky Židovského Města. Průvodkyně nás zavedla do Staronové synagogy, která je nejstarší dochovanou dvoulodní středověkou synagogou, a vysvětlila nám podrobnosti náboženských obřadů a smysl a využití  některých předmětů. Pak jsme se prohlédli Židovský hřbitov a Pinkasovu synagogu, která slouží jako památník  80 000 českých Židů, jež zmizeli během holokaustu. Mezi jmény obětí na stěnách jsou i jména bývalých obyvatel  Jaroměře a Josefova.

Večer jsme navštívili  činoherní představení  Pygmalion J. B. Shawa v Divadle na Vinohradech.

V pátek jsme si prohlédli nejstarší památky románské a gotické v Anežském klášteře Na Františku. Škoda, že někteří místo historických děl Mistra Theodorika sledovali spíše displeje svých mobilů.

Na Pražském hradě jsme si prohlédli interaktivní výstavu Labyrintem dějin ke 100. výročí vzniku samostatného státu. A nemohli jsme vynechat důkladnou prohlídku Hradu, Chrámu sv. Víta., Ladislavského sálu a Zlaté uličky. Všude se ozývala angličtina, ruština, čínština nebo polština. Česky mluvila snad jen naše paní průvodkyně a kurátorky výstav. Uškobrtaní jsme se vrátili na ubytovnu, kde jsme si rychle doplnili energii vlastnoručně ukuchtěnými lahůdkami.  Po  večeři nás ještě čekala procházka nočním městem a projížďka parníkem po Vltavě. Osvětlené panorama Hradčan je skutečně nezapomenutelné.

V sobotu ráno jsme si uložili zavazadla do úschovny a šli si prohlédnout Prahu z výšky. Bohužel stejný nápad měla opět spousta turistů. Na Petřín jsme šli pěšky, protože na lanovku čekaly davy. A na rozhlednu jsme si také vystáli frontu, i když jsme měli prohlídku objednanou. Prohlédli jsme si Prahu z výšky a pak už jsme se chystali na vlak.

Za rok si exkurzi snad zopakujeme. To budeme probírat baroko, takže nás čekají další krásná místa.

L. Malinová