Úvod » Aktuality » Sussex Was Success

Sussex Was Success

Tak by se dal jednoduše shrnout zájezd do Anglie, který byl pro téměř 50 studentů naší školy příjemnou tečkou za dalším školním rokem.

Je až neuvěřitelné, kolik krás jihovýchodní Anglie nabízí. Je to místo, kde najdete jak velká, pulzující města, tak i malá, malebná městečka, kde na vás historie dýchá na každém kroku, ale také úchvatnou anglickou přírodu a její nespoutanou krásu. To všechno jsme mohli během šesti dnů zažít a vidět. K celkovému zážitku patří i to, že jsme byli ubytovaní v rodinách ve městě Worthing a zakusili tak anglický životní styl zevnitř.

A co jsme tedy viděli? Začali jsme v Brightonu, přímořském letovisku, které se na počátku 19. století stalo vyhledávaným cílem londýnské společnosti. Další den jsme město vyměnili za přírodu a vyrazili na Beachy Head, křídový útes, který je se svými 162 metry nad hladinou moře nejvyšším v celé Anglii. Za dopoledního odlivu jsme prozkoumali pláž, skákali z kamene na kámen a nacházeli četné důkazy mořského života. Když se nakonec rozplynula i pověstná anglická mlha, mohli jsme se kochat i krásným výhledem. Po zbytek týdne jsme pak už zažili jen krásné, až neaglické, slunečné a teplé počasí. Z útesů jsme vyrazili do Hastings, města, které se zapsalo do anglických dějin roku 1066, kdy se nedaleko od něj střetla normanská a anglosaská vojska.

Úterý patřilo městu Portsmouth, rodišti Charlese Dickense a významnému námořnímu přístavu. Navštívili jsme jak vlajkovou loď viceadmirála Nelsona Victory, na které v roce 1805 porazil Napoleona v bitvě u Trafalgar, tak vyjeli rychlovýtahem na Spinnaker Tower. Ze stometrové výšky se nám otevřel úchvatný výhled nejen na město pod námi, ale i celé okolí.

Středeční program byl opět plný. Čekal nás Chichester, skanzen Weald and Downland a hrad Arundel.

Předposlední den byl opět kombinací přírody a města. V botanické zahradě nedaleko Londýna Kew Gardens by se daly trávit dlouhé hodiny, my jsme si ji užili celé dopoledne a z ní pak vyrazili do městečka Windsor, ve kterém se nachází i stejnojmenný hrad, který je i jednou z oficiálních královských residencí.

Poslední den patřil Londýnu. Jeden den je na největší město Evropy samozřejmě málo, ale ochutnávka to byla víc než bohatá. Prošli jsme si centrum, viděli památky, které nemůžete při první návštěvě vynechat, a také se projeli metrem, rychlodráhou i lanovkou s výhledem na Temži.

Unavení, ale spokojení a plni nezapomenutelných zážitků jsme vpodvečer nasedli do autobusu a vyrazili na cestu domů. Už teď se ale těšíme na další objevování krás tohoto ostrovního království. Tak zase někdy Bye, bye…