Úvod » Prezentace předmětů » Společenské vědy » Studentské volby do Evropského parlamentu

Studentské volby do Evropského parlamentu

Studentské volby do Evropského parlamentu 2014 

V České republice proběhnou 23. a 24. května 2014 volby do Evropského parlamentu. Občané budou vybírat z 38 registrovaných českých politických stran. Českou republiku bude v Bruselu zastupovat 21 poslanců z celkových 751. Jejich mandát je pětiletý.

Naše škola opět poskytne našim žákům možnost volit „nanečisto“:  V pondělí 28. dubna se v naší škole budou konat studentské volby. Žáci naší školy starší 15 let si mohou vyzkoušet jaké to je, jít k volbám. Volby opět proběhnou podle původních pravidel.

Naše školní volby organizuje a garantuje volební komise ve složení: předseda – Martin Škrabka ze Septimy a členové Markéta Záhumenská ze 4.A a Ondřej Hable z 1.A. Dozvíme se nejen jak volili žáci naší školy, ale díky centrálnímu vyhodnocení i krajské a celorepublikové výsledky stran v různých typech škol.

Jak ve škole volit? – Jednoduše:

Volby jsou dobrovolné a tajné (nikdo se nedozví, koho jste volili). Volíme ve třídě sekunda (v přízemí u kopírky) od 7:30 do 13:35 o všech přestávkách. Pro volby nepotřebujete občanský průkaz. Volební lístky se seznamem kandidujících stran získáte v aule přímo od komise. Za zástěnou označíte zvolenou stranu zakroužkováním a přeložený lístek vhodíte do urny. To je všechno!

O ostatní už se postará komise – sečte hlasy a centrále pošleme zprávu. Výsledky zveřejní portál Jeden svět na školách na stránkách www.jsns.cz/volby zřejmě ještě večer 24. dubna.  Pokud máte dotazy, ptejte se svých učitelů SV, ale hlavně se sami zajímejte o cíle politických stran, které určitě najdete na internetu i facebooku.

Na shledanou u studentských voleb!

Lenka Popélyová