Úvod » Prezentace předmětů » Chemie » Jiné » Setkání s polskými studenty z partnerské školy 2012/13

Setkání s polskými studenty z partnerské školy 2012/13

Když jsme si o prázdninách psali s polskými kolegy, že už se nám to krátí a že se zase brzy uvidíme, honilo se mi hlavou, co vymyslet, aby se náš dvoudenní program líbil a nebyl nudný. Ono zaujmout teenagera, když nemáte k dispozici facebook, KFC, gauč a podobné, dnes přitažlivé fenomény, není úplně snadné, zvlášť je-li ještě část komunity z jiné země, i když kulturně i jazykově blízké.

Když 22. října přijela skupina polských studentů ze Ziebice, měli jsme pro ně připravené díky Městskému úřadu v Jaroměři propagační materiály v jejich rodném jazyce. Pro první den jsme sestavili program v Jaroměři, pro druhý den v Hradci Králové. Návštěva začala ve škole: přivítání panem ředitelem, pohoštění a tradiční prohlídka budovy. Ochotná paní doktorka Mertlíková z Městského muzea v Jaroměři zařídila prohlídku Josefova, hlavně kasemat. Vzdělávací akci vystřídala sportovní. Byli jsme bruslit na jaroměřském zimním stadionu. Naši polští přátelé trochu zápasili s vypůjčenými bruslemi, a tak nebyla nouze o úsměvné situace. Náročný den jsme příjemně zakončili na bowlingu a na večeři.

Druhý den – hradecký – se opět střídaly aktivity sportovní a vzdělávací. Nejprve jsme v aquaparku prověřili plavecké umění. Po „komerční“ a jídelní přestávce jsme se pod vedením kolegy Martina Rolka prošli po planetární stezce v prostoru Nového Hradce a Roudničky. Svou vesmírnou pouť jsme zakončili na hradecké hvězdárně. Naši hosté odjížděli odsud kolem 20. hodiny rovnou domů.

Byli jsme od rána do večera v jednom kole, ale stálo to za to. Nocleh, doprovod programem a pohoštění v rodinách zajišťují studenti a  jejich rodiče, kterým patří velké poděkování za tuto spolupráci. Celou akci finančně zajišťuje Unie rodičů při Gymnáziu a SOŠ v Jaroměři, bez jejíž pomoci by vůbec nebylo možné takové setkání realizovat.

Na jaře oplatíme našim přátelům návštěvu v Polsku.Určitě si na nás také vymyslí pestrou nabídku aktivit.

 

Mgr. Pavel Šimek