Úvod » Nezařazené » Sekunda v Peci

Sekunda v Peci

Žáci sekundy strávili poslední únorový víkend na lyžích. V Krkonoších, v Peci pod Sněžkou, na chatě Mír.

Sofie Chrásková píše: Lyžařský výcvik se nám velice vydařil. Každé ráno jsme chodili na sjezdovky, kde nás učitelé vedli k dokonalé jízdě. Lyžovali jsme celé dopoledne. Po výborném obědě v naší chatě jsme vždy vyráželi na běžecké tratě. Bylo hezké počasí. Sněhu bylo dostatečné množství. Sluníčko se také často ukazovalo, takže jsme měli při cestách krásný výhled na celou Pec pod Sněžkou a okolí. Viděli jsme i obě laviny, které se tady v minulých dnech nebezpečně sesunuly. Každé další ráno jsme se cítili unavenější, ale stálo to za to!

Jáchym Marinica vzpomíná, kde se unavil nejvíce: Předposlední den lyžařského výcviku nám naši milí učitelé oznámili, že místo sjezdování si uděláme běžkařský výlet na Černou horu. Zeptali jsme se pana učitele Láška, jestli máme mazat. „Dnes sníh lepí, já nemažu,“ pravil náš velitel. Musím vysvětlit, že jsem byl členem prvního výkonnostního družstva. Umím slušně sjezdovat, ale běžec jsem mizerný, navíc vybaven historickými prkny po dědovi. Po posledních přípravách jsme se rozjeli k Pražské boudě. Tam jsem dojeli ještě všichni pospolu. Avšak od tohoto záchytného bodu až ke svahu zvanému Václavák jel vpředu už jen pan učitel a skupinka nejzdatnějších. Se mnou a dalšími čtyřmi „běžci“ to šlo z kopce. Vedoucí skupina se nám vzdálila asi na půl kilometru. Dojeli jsme je až na vrcholu Černé hory, kde na nás čekali. Poté jsme začali okupovat jedno z restauračních zařízení. Občerstveni různými horkými nealkoholickými nápoji jsme se vydali delší, ale horší cestou zpět. To už jsem zůstal vzadu sám, na dědových lyžích snad z minulého století. Měl jsem sto chutí je rozlámat na miliardu kousíčků a už nikdy na ně nevstoupit. Ale to už tu byla chata Mír a já, mokrý jako slepice z četných pádů, jsem si konečně oddychl.

V tu chvíli si Jáchym asi neuvědomil, že ho další den čekají závěrečné závody! Ale bylo to prý všechno moc hezké. Začátečníci se snad něco naučili, pokročilí se zdokonalili a všichni se ve zdraví vrátili domů a do školních lavic.

 

Upravila Jitka Trefilová