Úvod » Prezentace předmětů » Fyzika » Exkurze » Robosoutěž 2014

Robosoutěž 2014

Jak jsme přišli k robotovi, aneb naše cesta na ROBOSOUTĚŽ!

Letos na jaře zavítal do školy náš absolvent Jakub Konrád a přinesl s sebou kromě robota sestaveného z LEGA informace o soutěži, kterou s nimi pořádá pro středoškolské týmy ČVUT Praha. Nejzajímavější pro nás byla možnost získat, přihlášením do soutěže, k zapůjčení stavebnici LEGO® MINDSTORMS®.
V září se tak náš tým ve složení Leoš Smetana-sexta, Michal Vopinka a Radek Beran-tercie, zaregistroval pod názvem GOAJARO a po týdnu už přišla stavebnice!
Spolu se pak kluci několikrát týdně scházeli a zkoušeli, co všechno jde postavit. Když bylo zveřejněno zadání soutěžní úlohy, zhasínání světel v bludišti, začali programovat robota vlastní konstrukce. Vzhledem k nulovým zkušenostem zvolili jedinou možnou strategii – v jednoduchosti je síla. Mezitím si funkci robota a to jak se programuje mohli vyzkoušet také studenti v semináři fyziky a frekventanti přírodovědných fyzikálních kroužků.
No a pak přišel pátek 28.listopadu a naše družstvo se vydalo na své klání do Prahy, na katedru kybernetiky, kde zrovna probíhal Den otevřených dveří. Soupeření 26 týmů z celé republiky tak kromě 100 zůčastněných sledovaly další desítky příchozích, včetně exkurzí z mateřské školy! Hodinu jsme mohli testovat robota na soutěžních drahách a po malém občerstvení už čekala dvě vyřazovací kola se soupeři. Po dvou jízdách bylo jasné, že zázrak se nekonal a do dalšího kola postoupili naši soupeři.
Až do dvou hodin odpoledne pak kluci, při sledování dalších vyřazovacích jízd a finále, pozorovali, jak na to šli ostatní. Jedno jim však bylo jasné, příští rok do toho půjdou znova a můžeme ze školy přihlásit i víc týmů!

Na závěr bych chtěl, spolu s pořadateli, klukům poděkovat za příkladnou reprezentaci školy i čas strávený přípravou na soutěž, která jim určitě přinesla úžasné zkušenosti! Možná, že se jim časem splní i přání – mít stavebnici LEGO® MINDSTORMS® i u nás ve škole!

                                                                                                     Miloš Boháč

O čem je ROBOSOUTĚŽ?

ROBOSOUTĚŽ je určena pro tříčlenné středoškolské týmy z České republiky. Úkolem každého týmu bylo sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu a to co možná nejlépe. Týmy své síly změřily v soutěži sestrojených robotů ve třech samostatných předkolech konaných dne 14.11.2014, 21.11.2014 a dne 28.11.2014 a dva nejlepší týmy z každého předkola (celkem tedy 6 týmů) pak mají možnost postoupit do finálové soutěže v rámci předmětu předmětu A3B99RO Roboti, která se uskuteční v pátek 12.12.2014.

Nově i krátké video na:
Video bylo zveřejněno na adrese http://youtu.be/IVlPYCn-HoM

Kompletní výsledky najdete na
http://www.robosoutez.cz

Stránky ROBOSOUTĚŽE s aktualitami a fotkami najdete také na FB
https://www.facebook.com/robosoutez

Pro plnou velikost klikněte na obrázek.