Úvod » Soutěže » Razantní vstup do nového školního roku

Razantní vstup do nového školního roku

Vstup do nového školního roku na gymnáziu byl opravdu razantní. Zde je přehled našich zářijových aktivit.

Dívčí letní škola IT aneb Ajťáci nemusí být jen mužského rodu

Ve dnech 24. až 29. srpna probíhala v Praze Letní škola IT s Czechitas. Projekt vznikl ve spolupráci s ČVUT – Fakultou informačních technologií a Impakt Hub. Byl to skvělý týden, během kterého čtyřicet holek včetně mě dostalo možnost rozšířit si znalosti z oblasti informatiky. Naučily jsme se základy HTML a CSS, vytvořily vlastní webové stránky a jednoduchou aplikaci pomocí C#. Také jsme programovaly lego roboty a pohrály si s Windows Phony. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a odvezla si úžasné zážitky, protože mimo jiné jsme se účastnily zajímavých exkurzí (například v Microsoftu) a setkaly se s ženami pracujícími v IT, které nám vyprávěly o své práci a jak se k ní vlastně dostaly. Cílem Czechitas je ukázat, že IT není jen pro kluky, a já myslím, že se jim to daří skvěle.

Martina Sedláčková, 2.A

 Studenti gymnázia na Evropských atletických hrách v Brně

 Po dlouhé, únavné cestě vlakem jsme konečně dorazili na místo konání závodu. Jako každý rok nás večer přivítali na zahájení her ohnivým představením a velkým ohňostrojem. První den her se začalo závodit v různých disciplínách, např. ve skoku dalekém, v hodu oštěpem, kriketovým míčkem a v běhu na 60, 150 a 800 metrů. Byly to teprve kvalifikace, po kterých mohli závodníci postoupit do finále, což se podařilo i nám, studentům tercie. Po dlouhém a hodně studeném i deštivém dni jsme všichni dokončili své disciplíny. Někteří dokonce až v osm hodin večer. Pak se všichni mimořádně těšili na večeři a na odpočinek na pokoji. Druhý den všechny disciplíny vyvrcholily v podobě finále, ve kterém si mnozí jaroměřští atleti i přes nepříznivé počasí zlepšili své osobní rekordy. Na 2. místě se v běhu na 800 metrů umístila Alžběta Pourová a 3. místo ve skoku vysokém vybojoval Robin Polák. Skvělých výsledků dosáhly také studentky primy – Zuzana Bašková, Eliška Mertlíková a Michaela Křováková a studenti kvarty – Adam  Miler a Vojta Mervart. Celkově závodníci z oddílu TJ Sokol atletika Jaroměř dosáhli úžasných výkonů a získali čtyři cenné kovy, které patří z části žákům ZŠ Boženy Němcové. Tyto závody se nám všem velmi vydařily a už se těšíme na další ročník těchto her.

 Alžběta Pourová ve spolupráci s Vojtou Hovorkou a Robinem Polákem z tercie

 Statistika aneb Pochválit se neškodí – pokračování

Výsledky státních maturitních zkoušek z českého jazyka 2015 – jarní termín

Státní maturitní zkouška z českého jazyka se skládá ze tří částí – didaktického testu, písemné práce (sloh) a ústní zkoušky. Ve srovnání s celostátními výsledky všech gymnázií dosáhli naši žáci lepších výsledků v didaktickém testu (78,8/78,4) a slohu (82,6/78,3), v ústí zkoušce jsou na celostátním průměru (82,8/82,8). Co se týče přidělených známek za maturitní zkoušku z českého jazyka, třídy 4.A i oktáva mají lepší výsledky, než je celostátní průměr (81,1/79,9).

Ještě jednou si dovolujeme upozornit, že se jedná o srovnání pouze s gymnázii, tedy nikoli se všemi maturujícími školami (průmyslovkami a jinými odbornými školami). Naše oktáva měla ve všech disciplínách lepší výsledky než republikový průměr osmiletých gymnázií (did.test 81,9/81,1, sloh 84/81, ústní zkouška 85,6/82,8, celkově 83,8/82,6).

 Výsledky státních maturitních zkoušek z anglického jazyka 2015 – jarní termín

 Státní maturitní zkouška z anglického jazyka se skládá rovněž ze tří částí – didaktického testu, písemné práce (sloh) a ústní zkoušky.

Výsledky čtyřletého gymnázia jsou lepší v porovnání s celostátním průměrem v písemné části ( 94,9 / 90,8 ) a v ústní části (88,2 / 83,5 ).

Výsledky osmiletého gymnázia jsou lepší v porovnání s celostátním průměrem v ústní části

( 89,4 / 88,5) .

V ostatních částech maturitní zkoušky jsou výsledky v podstatě srovnatelné.

 Angličtina je latinou novověku

Kdo dnes neovládá angličtinu, je ztracen. To si plně uvědomujeme, a proto se snažíme mluvit, mluvit a zase mluvit. A to je nejlepší s rodilým mluvčím v rámci AEW, tedy Active English Week. Studenty maturitních ročníků okouzlil pětadvacetiletý Angličan Jack.

 Pomoc nevidomým aneb Studenti 2.A se proměnili ve světlušky

Vybaveni krovkami a tykadly se rozlétli po Jaroměři i jiných městech a obcích. Za poplatek (40, 50 či 70 Kč) nabízeli občanům různé předměty (píšťalku, náramek či tykadla). Výtěžek známé charitativní akce (13. ročník) je rozdělován na různé projekty pro zrakově postižené. V loňském roce rozdělila Světluška více než 10 milionů korun.

 Vědecký jarmark aneb Vyber si vysokou školu

Dne 9. září se osmnáct studentů gymnázia vypravilo na Vědecký jarmark do Prahy. Už při průchodu obří modrou bránou  jsme všichni poznali, že tato akce bude opravdu veliká. Tolik studentů na jednom místě se jen tak nevidí. Přehled vysokých škol byl opravdu rozmanitý a vybrat si mohl každý. Mohli jsme vidět spoustu dechberoucích pokusů, hlavně u stánku VŠCHT (Vysoká škola chemicko-technická v Praze). Žasli jsme, co všechno chemie dovede. I biologové byli v sedmém nebi. U stánku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy si mohli velice zblízka prohlédnout živočichy, které normálně jen tak nenajdete. Měli je doslova na dlani. Studenti si vzali do ruky např. larvy nosorožíků, mnohonožku nebo sklípkana. Když jsme vystáli dlouhou frontu, nahlédli jsme dokonce do pojízdného planetária. Tato akce byla nádherná, naši studenti si ji velmi užili a někteří si i vybrali potenciální vysokou školu.

Petra Březinová, studentka gymnázia