Úvod » Nezařazené » Pražský studentský summit aneb Docela vážná hra na diplomaty

Pražský studentský summit aneb Docela vážná hra na diplomaty

Na začátku letošního školního roku přišla na jaroměřské gymnázium nabídka zúčastnit se projektu s názvem Pražský studentský summit. Podmínky byly zdánlivě prosté – vytvořit tří- až pětičlenný tým, projít přijímacím řízením a poté zastupovat zájmy vylosovaného státu. Přesvědčil jsem dvě kolegyně z oktávy, takže vznikl tým ve složení: Daniela Drozenová, Kristýna Krupičková a já – septimán Martin Škrabka. Byli jsme jediný tým v celém náchodském okresu, a tak jsme neměli možnost zeptat se na osobní zkušenosti starších spolužáků, neboť jsme neznali nikoho, kdo by se v minulých ročnících tohoto projektu účastnil. A přesto jsme se odvážili!

             Jak jsme později zjistili, Pražský studentský summit je vlastně alternativní edukativní program pro studenty středních a vysokých škol s téměř dvacetiletou tradicí. Každoročně vzdělává přes 300 studentů ze všech koutů České republiky. Projekt spočívá v simulaci jednání tří klíčových organizací celosvětového významu – OSN, NATO a EU.  Jednacím jazykem simulované Organizace spojených národů i Evropské unie je čeština, zatímco na půdě fiktivní Severoatlantické aliance se hovoří pouze anglicky. Záštitu letos převzal primátor hlavního města Prahy pan Tomáš Hudeček. Mezi patrony minulých ročníků patří například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albright či exprezident Václav Havel.

                Program Pražského studentského summitu začíná každý rok v listopadu několika přípravnými setkáními na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se v průběhu pěti měsíců studenti seznámí se zásadními informacemi o fungování i struktuře již zmíněných mezinárodních organizací. V dopolední části přípravných seminářů vždy hostovalo několik známých osobností, mezi nimiž byl např. náměstek ministra obrany ČR Jakub Kulhánek, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, šéf Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit či vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Nedílnou součástí projektu je i návštěva ambasád. Velvyslanectví téměř všech států světa otevřela dne 27. března své brány pro studentské delegace zastupující jejich stát na Pražském studentském summitu.  Delegáti tedy dostali příležitost setkat se s reálnými diplomaty a rozšířit si tak obzory především v oblastech týkajících se aktuálních témat, která byla předmětem diskuse na následných jednáních. Vyvrcholením celého Pražského studentského summitu byla závěrečná konference, která byla slavnostně zahájena dne 28. března v hotelu Ambassador – Zlatá husa na Václavském náměstí. Další tři dny jednání probíhaly v Kongresovém centru Praha.

                Naše delegace zastupovala Běloruskou republiku ve třech orgánech OSN. Bylo to UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu), HRC (Rada pro lidská práva) a ECOSOC (Hospodářská a sociální rada). Naše poslání spočívalo v diplomatickém obhajování mnohdy vysoce náročných bodů agendy. Jedno z nejcitlivějších témat pro nás, fiktivního zástupce Běloruska, bylo jednoznačně projednávání mimosoudních poprav. Mezi nekontroverzní body pak patřila například diskuse o ženách ve vědě a technice. Cílem několikadenního jednání bylo vytvořit a především schválit rezoluci, která reflektuje postoj většiny států světa. Představme si však, že bychom nehájili zájmy evropského státu, o kterém celkem snadno nalezneme informace, ale že bychom třeba jako zástupci republiky Togo museli objektivně zjistit veškeré záměry tamní vlády.

                A co bylo bezesporu mým největším zážitkem? Osmělit se a před stovkami posluchačů v hotelu Ambassador přednést do mikrofonu vlastní projev o prioritách běloruské vlády.

                Pražský studentský summit každému účastníkovi výrazně pomohl zlepšit rétorické a argumentační schopnosti, kritické myšlení, orientaci v globálních problémech a v neposlední řadě také nastínil svět diplomacie.

Martin Škrabka, student septimy