Úvod » Nezařazené » Pololetní tradice na gymnáziu

Pololetní tradice na gymnáziu

To je Múzování, velkoryse pojatá školní slavnost. Dlouhodobá příprava, strašná práce, obětavost, zodpovědnost, touha nezklamat očekávání. Vždyť Múzování se koná již potřinácté, pro rodiče a veřejnost podruhé. Zdálo-li se loni, že přichází jistá únava a že zájem ochabuje, nastalo letos naprosté obrození. Tolik studentů chtělo vystoupit a nabídnout publiku ukázky svého umění hudebního, pěveckého, sportovního, tanečního či hereckého! Dramaturgem a hlavním organizátorem celého projektu je již tradičně kolegyně Lenka Popélyová. Na ní leží největší zodpovědnost – ukočírovat tu bohémskou partu účinkujících, sehnat trochu peněz od Unie rodičů, zajistit starého známého zvukaře pana Šturmu a několik kluků – pomocných techniků v čele se schopným a ochotným Matějem Lupínkem z oktávy, sestavit program, vytisknout hlasovací lístky, neboť přehlídka je soutěžní, koupit dárky vítězům, rozdělit a kontrolovat (!) povinnosti. Již zavedená moderátorka Kamila Křížová si sežene veškeré informace od účinkujících a provází nás celým pořadem. O výtvarné záležitosti se stará kolegyně Eva Stejskalová. Vyrábí se studenty vtipně pojaté krabice na hlasovací lístky, některé ceny pro vítěze – letos např. trička, tedy nápisy a loga na zakoupená trička, ale hlavně velký nápis MÚZOVÁNÍ, který vévodí čelní stěně auly. Od září si oslovená třída (letos sexta) láme hlavu a hledá NÁPAD. Zatím každý rok vzniká naprosto originální dílo s myšlenkou. Letos prý někdo ze sextánů vyslovil větu, že takové Múzování je vlastně pro školu SVÁTEK. A nápad byl tu! Do stylizovaných písmen zašifrujeme naše státní svátky a významné dny. Odhalit některé z nich nebylo úplně jednoduché, ale významně tomu pomohl krátký hudební úryvek. Písmeno M vybízelo svou stavbou k postavám tří králů. K tomu zněla známá píseň „My tři králové jdeme k vám…“ (6.ledna) V čárkovaném Ú úpěl mistr Jan Hus jako kacíř na hranici a bojovný chorál „Ktož jsú boží bojovníci“ hlásal nezlomnou odvahu jeho stoupenců. (6.července) Z je klečící postava knížete Václava s paží marně vztaženou ke klepadlu na portálu kostela ve Staré Boleslavi. Z je v půli proťato dýkou. „Svatý Václave, vévodo české země“. (28.září) Šišaté O je malované velikonoční vejce a k tomu zní známá koleda „Hody, hody, doprovody…“. Tvar V připomíná srdce s růžovými kvítky. „Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas, “zpívají bratři Petr a Jiří Traxlerovi ve slavném zpracování Máje ze šedesátých let minulého století. Á je ozdobený stromek s kometou ohlašující, že „Vánoce, Vánoce přicházejí“. N jsou bratři Konstantin a Metoděj, jež spojuje linka vyvedená v hlaholici. K tomu několik neidentifikovaných, starobyle působících tónů. (5. července) Í je svíce. Kostelní zvony znějí k poctě všech zemřelých. V prvních listopadových dnech vzpomínáme na všechny svaté i více či méně hříšné zesnulé.

A teď konečně o soutěžních číslech. Nemohu psát o všech účinkujících, a tak začnu těmi, kteří obsadili v hlasování publika medailové pozice. Vítězem třináctého ročníku Múzování se stala hudební skupina ŠSDH, což prý znamená Šimkův spolek dobrovolných hudebníků. Kolega Pavel Šimek byl se třídou 2.A, z níž pochází nejvíce členů kapely, kdesi na exkurzi, kde se ve volném čase také hrálo na kytary a zpívalo, a usoudil, že jsou šikovní a mohli by vytvořit školní kapelu, která tady několik posledních let chyběla. Poslechli ho, a protože je pan učitel „dal dohromady“, pojmenovali se po něm. „Frontwoman“ kapely je zpěvačka Kateřina Havlíková. Její hlas má jistotu a sílu, její vystupování je příjemně suverénní. Doprovázejí ji kytaristé, prý samoukové, Josef Hájek a Ondřej Hable (všichni 2.A) a vášnivý bubeník Ondřej Pilař ze septimy. Ten studuje hru na bicí v ZUŠ. Dále s kapelou vystupuje houslistka (11 let v ZUŠ) a zpěvačka Anička Čepičková z kvarty. Zahráli tři skladby v angličtině od kapel Green Day a Rixton a od zpěvačky Adele. V případě „ohromujícího úspěchu“ prý přidají ještě jednu od Adele – Skyfall. Na přídavek samozřejmě došlo a nakonec i na zlatou medaili.

Stříbrnou medaili získali bratři Bischofové, kteří doslova ohromili publikum náročnou skladbou od Vittorina Montiho Čardáš. Staršího z bratrů Štěpána (2.A) známe už z loňského Múzování jako vynikajícího klavíristu (13 let ZUŠ). Letos vystoupil s bratrem Markem – houslistou (kvarta, 9 let ZUŠ). Kluci mají pověst „slušňáků a sympaťáků“ nejen u učitelů, ale i u spolužáků. Říkají, že hrají jen pro radost a o dalším studiu hudby neuvažují. Ale kdo ví? Hrají skvěle, technicky obtížné skladby. A je jim 17 a 15 let!

Bronzovou medaili získaly dvě slečny ze 3.A: klavíristka a zpěvačka Eliška Kratěnová a kytaristka a zpěvačka Michaela Hrdinová. Předvedly tři písně v angličtině od Beyoncé, Birdy a Jessie J. a poté vlastní skladbu „Student“ o blížící se maturitě a o pochybnostech mladého člověka, který slyší z médií o korupci na vysokých školách, o nepoctivě získaných titulech a podivných kariérách. Majitelky krásných, pevných hlasů to myslí s hudební dráhou zcela vážně. Zpívají spolu tři roky a v létě natočily svoji první autorskou písničku (na vybavení vypůjčeném z průmyslové školy v Novém Městě nad Metují). V soutěži Český slavík Mattoni 2014 obsadily v kategorii Hvězda internetu 17. místo ze sta nominantů. Myslím, že o nich ještě uslyšíme.

V programu se představila řada dalších talentovaných muzikantů. Adam Holda z primy (!) krásně zahrál na svůj altsaxofon, Barbora Žárská ze sekundy doprovázela sama sebe na klavír a zpívala anglickou píseň Ordinary Love. Šikovní primáni Matyáš Mach a Martin Mervart se učí čtvrtým rokem hře na kytaru v ZUŠ u pana Dvořáčka a mají rádi Tomáše Kluse a Richarda Krajča. Zahráli a zazpívali jejich známou skladbu Cesta a zvláště rytmickým refrénem, který zpívají spolu, okouzlili ve středu odpoledne rodiče. Ve čtvrtečním představení pro studenty bohužel nevystoupili pro onemocnění jednoho z nich. Krásným hlasem a projevem je obdařena rovněž Monika Lebedinská ze sexty. Dívka s kytarou (8 let ZUŠ) se představila písní Let her go od skupiny Passenger.

Soutěžilo se i v pohybových disciplínách. Kvalitní sestavu aerobiku předvedly Markéta Pourová z kvinty a Denisa Dolénková ze sekundy. Všestranně nadaná Markéta se věnuje i společenskému tanci. Se svým partnerem Martinem Rohrem (Bonstep Hradec Králové) zatančili jive a rumbu, ovšem mimo soutěž. Jana Patočková a Lucie Veverková ze sekundy nabídly sestavu ve zběsilém tempu v rytmu disco. Zaujal i břišní tanec v podání Anny Friesové ze septimy.

V oblasti mluveného slova se pochlubili šikovní sekundáni svou angličtinou. Pobavili publikum směskou krátkých vtipů. Museli jsme obdivovat, jak perfektně vyslovují, mluví nahlas, zřetelně, jak gestikulují. Rozuměli jsme všichni. Mladé slečny z tercie si pohrály s doslovným překladem anglických jmen při fiktivním předávání cen Grammy. Přítomen byl i exprezident George Bush, tedy Jiří Křoví. Cenu obdržel např. Johny Cash čili Honza Hotovost nebo Pet Shop Boys neboli Kluci ze Zverimexu.

Mimo soutěž potěšilo publikum několik hudebních formací. Školní sbor KAPA pod vedením sbormistryně paní Pavly Pazderové předvedl tři skladby – trojhlasé, a cappella. Kdo se poněkud ve zpěvu vyzná, ocení obtížnost vybraných písní. Skupinu Springhit tvoří kytaristka Andrea Suchánková z kvinty, kytarista Jan Holínský z oktávy, zpěvák Ondřej Pilař, známý z již zmíněné kapely ŠSDH, jejich dvě kamarádky z hradeckých škol a naše loňská absolventka Tereza Pilařová, která hraje na housle a zpívá. Vždy nás potěší, když se do školy vracejí absolventi. Dalším je Radek Malý a jeho formace Krtek utek. Program uzavřela třemi písněmi skupina učitelů, již pojmenoval žertéř kolega Šimek Teacher‘s Factory.

To je vše. Ještě vyhlášení vítězů, díky, pozdravy. A teď do tříd pro vysvědčení. Ať žije Múzování 2016!

Jitka Trefilová