Úvod » Prezentace předmětů » Tělesná výchova » Kurzy » Ohlédnutí za lyžařským výcvikem sekundy

Ohlédnutí za lyžařským výcvikem sekundy

 

Šest dní (12. – 17. února) výcviku strávila sekunda na svazích a běžkařských tratích lyžařského střediska Pece pod Sněžkou. Zázemí, včetně výborné kuchyně, nalezla třída v horské chatě Mír (1080 m n. m.), která je od sjezdovek opravdu coby kamenem dohodil.

Sněhové podmínky byly vynikající a počasí nám v průběhu týdne ukázalo hned několik svých odlišných tváří, jak ty usměvavé a vlídné, tak ty zachmuřenější a nebezpečnější.  Ale od toho už jsou hory horami, a tak jsme se bez řečí vypořádali s rekordními mrazy (-18°C), vychutnali si luxusní slunečné výhledy, vzdorovali sněhové vánici s vichřicí a nenechali se překvapit ani závěrečnou oblevou.

Třída se rozdělila podle svých předchozích zkušeností na více či méně pokročilé lyžaře. Třetí družstvo pak tvořili ti, kteří dali přednost jen jedné „lyži“, tj. snowboardisté. Někteří se učili od začátku a museli bojovat se svým strachem i novými nezvyklými pohyby, druzí pilovali své sjezdařské umění a zkoušeli nové, náročnější prvky, brzy však téměř všichni brázdili sjezdovky celého skiareálu. Aby si žáci, v zájmu rozvoje rozmanitých pohybových dovedností, vyzkoušeli i něco jiného než jízdu z kopce dolů a zároveň náležitě mohli ocenit krásu našich nejvyšších hor, čekaly na ně také běžkařské stopy v okolí chaty Mír. Den ode dne zdatnější, po fyzické i technické stránce, zvládli všichni nakonec i nezbytný výstup na Černou horu (1299 m n. m.). Kromě intenzivního výcviku na sněhu probíhala i večerní teoretická výuka s videoprojekcí.  Nechyběla ani poučná beseda s členem horské služby o tom, jak se chovat v prostředí hor a maximálně tak chránit své zdraví i život.

Poslední den byl již tradičně ve znamení běžeckého závodu. Na trať se vydalo 26 závodníků a k příjemnému překvapení pedagogického sboru se jich všech 26 objevilo i v cíli. Z chlapců nakonec zvítězil Šimon Špaček. V nejrychlejším čase však pomyslnou cílovou pásku proťala nejlepší z dívek -Natalie Hypešová a stala se tak celkovou vítězkou běžeckého závodu. Bravo!

Sekunda projevila v náročných podmínkách překvapivou životaschopnost. Třída výcvik nejen přežila, ale většina si ho i docela pěkně užila!

Z horní části Javora jsme takhle krásně viděli vrcholky Krkonoš. Není to snad reklamní záběr?