Úvod » Nezařazené » Ochutnávka pro (snad) budoucího studenta práv

Ochutnávka pro (snad) budoucího studenta práv

Paní učitelka Popélyová, která nás vzdělává v předmětu Společenské vědy, mi doporučila přednášku o parlamentech a parlamentarismu v českých zemích. Pravila, že takový seminář může být prospěšný pro moje zamýšlené budoucí studium práv. Nabídku jsem přijal a 11. března jsem vyrazil do Prahy.

Přivstal jsem si a odjížděl z Hradce Králové v šest hodin ráno. Cesta trvala necelé dvě hodiny, a jelikož program začínal v devět hodin, měl jsem chvíli volného času. Protože obě komory parlamentu sídlí na Malé Straně, toulal jsem se hodinku v domovské čtvrti Jana Nerudy a obdivoval místní chrámy, paláce a barokní portály. Informační centrum Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se nachází v renesančním paláci Smiřických.

Seminář začal. Na začátku jsme dostali prospekty, které se týkají legislativní moci v ČR. První přednášku o podstatě parlamentu měl JUDr. Valenta. Na konci jsme debatovali o problémech v poslanecké sněmovně. Ve druhé přednášce jsme byli obeznámeni s legislativním procesem. JUDr. Kolář nám přitažlivou formou vysvětlil tvorbu a schvalování zákonů. Poté jsme dostali pauzu na oběd, a abych nevyčníval z davu, zamířil jsem do nejbližšího fastfoodu. Po obědě nás čekaly další dvě přednášky. Týkaly se volebního a stranického systému v ČR a vztahu České republiky a Evropské unie. Potom jsme ještě zamířili na galerii poslanecké sněmovny, odkud může jednání sledovat veřejnost. Pak už jsem spěchal na nádraží. Plný nových dojmů a znalostí nasedám do vlaku a odjíždím do svého rodného města Smiřice.

 Vojtěch Mráz, studen 3.A gymnázia