Úvod » Prezentace předmětů » Český jazyk » O jaké republice sníš?

O jaké republice sníš?

O jaké republice sníš?

Když se vysloví jméno Václava Havla, téměř každému v hlavě automaticky naskočí „první porevoluční prezident“. Kolik z vás ale ví, že to byl i jeden z našich nejlepších esejistů?

Knihovna Václava Havla v Praze, která se mimo jiné zabývá právě schraňováním Havlových prací, letos vyhlásila již 10. ročník soutěže o nejlepší studentský esej. Mezi rekordními 118 pracemi na téma „O jaké republice sníš?“ bylo i sedm textů od našich studentek a jednoho studenta a pět dívek se vypravilo do Prahy. I přesto, že se naši zástupci bohužel neumístili, rozhodně nesmutnili.

Beseda s porotci, mezi kterými byly i takové osobnosti, jako jsou například známá literární kritička Eva Klíčová, spisovatelka, scénáristka a zpěvačka Natálie Kocábová, překladatel Viktor Janiš a architekt roku Petr Hájek, se konala 6. prosince 2018 v Knihovně Václava Havla. A nutno podotknout, že to pro naše soutěžící byl skutečně nezapomenutelný zážitek.

Po vyhlášení dívky odcházely s hlavou plnou nápadů, tipů a rad, co příště udělat lépe, aby uspěly. Celkově se účast na této akci ukázala být velmi prospěšná.

Jana Nálevková (sexta)