Úvod » Nezařazené » Kterak naši počtáři z města krajského stříbro a bronz přivezli

Kterak naši počtáři z města krajského stříbro a bronz přivezli

Na krajské kolo matematické olympiády kategorie C se kvalifikovali Leoš Smetana a Michael Zrůst z kvinty.  Když se kluci tuto radostnou novinu dozvěděli, reagovali každý po svém, jak se dalo čekat: Leoš s nadšením, Michal otráveně s tím, že nikam jet nechce, že stěží postoupil ze školního kola, že snad raději zaspí… Dalo mi dost práce Michala přesvědčit o tom, že reprezentace školy se neodmítá, že je to pro něho čest počítat za školu v krajském kole.

Ráno v den soutěže jsem si oddychl, když jsem oba kvintány uviděl v hale nádraží ČD v Jaroměři, kde jsme si dali sraz. „To je tedy dvojka“, pomyslel jsem si, „natěšený Leoš a znuděný flegmatický Michal“. Cesta proběhla bez potíží, v Hradci jsme to vzali „po svých“, půlhodinka chůze na Gymnázium B. Němcové nám všem prospěla. A pak už přišla vlastní soutěž, 4 hodiny času na 4 příklady.  Michal byl hotov asi hodinu před limitem, Leoš využil čas do poslední sekundy, opouštěl učebnu jako poslední. Oba měli ze své účasti dobrý pocit, čemuž jsem nepřikládal velký význam, neboť pocity žáků se mnohdy značně liší od reality. „Počkáme si na oficiální výsledky“, říkal jsem si.

Výsledky dlouho nepřicházely, Leoš často stepoval v přízemí školy u matematické nástěnky, jako by tušil, že se tam objeví radostné zprávy. A pak to přišlo, byla to skutečná bomba, výsledky předčily všechna moje očekávání. Hned jsem běžel do patra, kde před Ju3 čekala půlka kvinty na vyučování. „Leoši, už mám výsledky z Hradce, ale jsi AŽ TŘETÍ.“ Leoš vtip nepochopil, nechápavě na mě hleděl, co mu to vlastně povídám. Ostatní žáci se do mě hned pustili, co to říkám, proč AŽ třetí? A Michale, Ty jsi skončil NA 2. MÍSTĚ. Chvíli mi nevěřil ani jeden z úspěšných soutěžících. Když se Michal vzpamatoval, opět zabodoval: „Doufám, že nebudu muset jet do ústředního kola nebo v létě na nějaké matematické soustředění.“ Uklidnil jsem ho, že další kola se v této kategorii nekonají.

Na závěr velká gratulace oběma úspěšným reprezentantům a přání: „Jen tak dál!“

Výsledková listina krajského kola matematické olympiády kategorie C (max. počet bodů 24):

  1. Tomáš Macek (19 bodů)        Jiráskovo gymnázium Náchod
  2. Michael Zrůst (14 bodů)       Gymnázium a SOŠ Jaroměř
  3. Leoš Smetana (13 bodů)      Gymnázium a SOŠ Jaroměř

Celkem se krajského kola zúčastnilo 30 soutěžících.

Petr Horák