Úvod » Aktuality » Němčináři v divadle jako diváci i jako herci

Němčináři v divadle jako diváci i jako herci

Ve středu 21. října se studenti druhého a třetího ročníku, kteří se učí německy, vypravili do pardubického divadla Exil na představení v německém jazyce. Soubor GALLI z Mnichova uváděl v rámci Německého divadelního festivalu, který pořádá Goethe Zentrum v Pardubicích,  pohádku o Rübezahlovi, tedy o Krakonošovi.

Jednalo se o Mitmachtheater, o představení, ve kterém jsou do děje zapojeni i diváci. Byli jsme tedy napjatí, co se bude odehrávat.

Pohodlně jsme se usadili a představení začalo. Na jeviště přišel jediný herec pan Michael Wenke, který nás seznámil s postavou Rübezahla. Podle pověsti byl Rübezahl velký duch hor, který byl na jedné straně spravedlivý a ochotný, na straně druhé lstivý a zlomyslný.

Pan Wenke, hlavní aktér celého příběhu, potřeboval k vyprávění pohádky celou řadu postav, které si vybíral přímo z publika. Z diváků se tak díky kostýmům rázem stali vojáci, maminka, babička, dcera, hraběnka, hrabě, sluha, houby rostoucí v lese a v neposlední řadě Rübezahl. Postupně jich bylo plné jeviště a odvaha vyzkoušet si roli herce jim rozhodně nechyběla.

Hlavní herec „vkládal“ studentům do úst výpovědi jejich postav v němčině. Když se „hercům“ nepodařilo  věty si hned zapamatovat , zopakoval je znovu. Tak kousek po kousku vznikal celý příběh o panství, kde si panské houby v lese mohli zásluhou Rübezahla a jeho  kouzel sbírat prostí lidé.

Celé představení si určitě užili jak diváci, tak „herci“, kteří byli v závěru představení odměněni velkým potleskem.

 

Mgr. Eva Matysová

učitelka německého jazyka