Úvod » Nezařazené » Nejen Fata Morgana

Nejen Fata Morgana

Ve čtvrtek 4. června se vypravila třída 1.A na exkurzi do Botanické zahrady v Praze – Tróji. Exkurzi vedl náš pan učitel biologie Pavel Šimek spolu s naší třídní Lenkou Popélyovou.

Zahrada se rozkládá na pravém břehu Vltavy, na území tvořeném vltavskou terasou a svahy trojské kotliny. Svou činnost zahájila v roce 1969 a řadí se tak mezi nejmladší botanické zahrady v České republice. V zahradě se nachází tropický skleník vybavený nejmodernějšími technologiemi, historická vinice sv. Kláry a meditační Japonská zahrada, celkově téměř 30 ha upravených expozičních ploch. Počet pěstovaných druhů je až 15 000, z toho asi 5 000 ve sklenicích.

Byli jsme rozděleni do dvou skupin a každé se věnoval jeden průvodce. Nejprve jsme vstoupili do skleníku Fata Morgana. Je to evropský unikát na ploše 1 750 m2. Interiér je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí. V první části jsme se ocitli v oblasti suchých tropů a subtropů, které jsou typické pro jižní Mexiko a několik oblastí Afriky. Obzvláště nás zaujal kapský  Namaqualand a Little Karoo. V prostřední části jsme se nacházeli v oblasti nížin a vlhkých tropů, které se vyskytují v Jižní Americe, Austrálii, Africe a jihovýchodní Asii. V této části jsme si prohlédli podzemní akvária s tropickými živočichy, dále jsme obdivovali orchideje, bromelie, vanilkovník a unikátní druhy motýlů, kteří po skleníku volně poletovali. Nejkrásnější byl Attacus Atlas, největší noční motýl žijící na Zemi. Attacus náleží do čeledi martináčovitých, do níž patří i další rozměrní jedinci. Poslední část skleníku Fata Morgana je horské prostředí typické pro americké Andy, Asii a jižní Afriku. Tam jsme pozorovali např. masožravé rostliny a kiwi.

Po prohlídce Fata Morgany jsme se přesunuli do venkovní expozice a vydali se s učiteli prozkoumat rostliny a živočichy nacházející se v tomto prostředí.

Exkurze byla velmi zajímavá a odnesli si z ní díky průvodcům a učitelům spoustu nových poznatků.

Žáci 1.A