Úvod » Prezentace předmětů » Společenské vědy » Exkurze » Naši studenti na konferenci Forum 2000

Naši studenti na konferenci Forum 2000

„Praxe je nejlepší učitelka.“ (Cicero)

Ve dnech 21. – 23. října 2012 jsme měli možnost navštívit již 16. ročník mezinárodní konfence Forum 2000. Letošní ročník nesl název „Media a demokracie“ a kromě jiného byl také zaměřen na odkaz Václava Havla v této oblasti. Hlavní panely se konaly v prostorách Žofínského paláce, avšak konference probíhala také na půdě Akademie věd České republiky, Univerzity Karlovy (Carolinum, Fakulta sociálních věd), Velvyslanectví francouzské republiky v Praze, Goethe-Institutu, Černínského paláce (Ministerstvo zahraničních věcí České republiky) a na dalších místech po celé Praze. Všechny debaty probíhaly v angličtině a ne vždy byl k dispozici simultánní překlad do sluchátek, takže jsme také prověřili svoje jazykové schopnosti. Konference byla zahájena přednáškou „The Powerful Powerless“ („Moc bezmocných“), na které pronesl úvodní slovo současný ministr zahraničí a zároveň místopředseda vlády pan Karel Schwarzenberg. Bohužel jsme se této přednášky nemohli zúčastnit a to z důvodu omezené kapacity sálu.

Podařilo se nám však dostat se do Černínského paláce – do hlavního sídla české diplomacie. Zde probíhal panel o rozšiřování Evropské unie a evropské integrace obecně. Přednášku moderoval Karel Kühnl, český ambasador v Chorvatsku a bývalý člen dvou vlád. Se svými příspěvky vystoupili – první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg, eurokomisař pro rozšiřování EU Štefan Fülle, šéfka chorvatské diplomacie Vesna Pusić a srbská vicepremiérka pro evropskou integraci Susana Grubješić. Celý panel v Černínském paláci byl velikou zkušeností a pravděpodobně také naším největším zážitkem z celé konference.

Během dalšího programu jsme se rozdělili a viděli jsme tak panel o ženách v politice, kde mimo jiné vystoupila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, která v současnosti přednáší sociologii v Oxfordu. Další z diskusí byla věnována historii vlivu médií na společnost. Při té souvislosti vzpomínal francouzský velvyslanec Pierre Lévy na období německé okupace. Na půdě Akademie věd ČR jsme navštívili přednášku o vlivu médií na vzdělávání a největším zážitkem bylo zajisté vystoupení bývalé ministryně zahraničí Spojených státu amerických Madeleine Albrightové, která tento úřad vedla ve vládě demokratického prezidenta Billa Clintona.

A jak Forum 2000 hodnotí Honza Škrabka z Oktávy? „Letošní 16. ročník konference byl věnován roli médií ve společnosti. Vlastně již úvodní zdravice tibetského dalajlamy, který se bohužel nemohl zúčastnit, byla přenášena pomocí moderní techniky na promítací plátno. Avšak důležitější než forma byl obsah; ve svém videopozdravu se zabýval především tím, jak můžeme pomoci změnit svět k lepšímu. Každý z nás má začít nejdříve u sebe – teprve pak se tyto myšlenky mohou dál šířit. Dalajláma dále zdůrazňuje, že nemůžeme očekávat, že změny k lepšímu přijdou zvenčí, musíme se o ně pokusit sami. Všechny následující diskuse a panely letošní konference Forum 2000 vlastně byly vedeny v tomto duchu, který nastínil skrze své poselství 14. tibetský dalajlama.“

Celá konference pro nás byla ohromným přínosem. Nejen, že jsme na vlastní oči viděli řadu míst, do kterých bychom se za normálních okolností nedostali a viděli řadu osobností toho nejvyššího světového formátu, ale především jsme si mohli rozšířit své znalosti a přehled o mezinárodní politice, lidských právech a o nejvyšší hodnotě – svobodě a demokracii. Děkujeme paní učitelce Lence Popélyové za podporu naší účasti na konferenci.

Markéta Záhumenská, Michal Štefanides a Filip Jiroušek, Jan Škrabka