Úvod » Nezařazené » Naše spolupráce s Nadací TESCO

Naše spolupráce s Nadací TESCO

Ohlédnutí za exkurzemi v Polyplasty a Kimberly-Clark                      

V závěru loňského roku (2011) jsme uskutečnily poslední dvě exkurze v rámci projektu za spoluúčasti Nadace TESCO. Po návštěvě automobiky v Kvasinách a areálu hypermarketu TESCO v Jaroměři jsme nahlédli do výrobních prostor firem Polyplasty a Kimberly-Clark.Od sklonku kalendářního roku můžeme už využívat technického vybavení pořízeného z nadační dotace.

Co Vám tak asi říká název firmy Polyplasty nebo TANEX PLASTY neřkuli HP Holding. Nejste sami kdo vůbec netuší, s čím obchodují nebo co by tam mohli vyrábět?
Ve výrobním areálu, schovaném za hypermarketem TESCO je poměrně moderní provoz, kde se zhotovují polotovary vzniklé chemickou výrobou. Slouží k dalšímu zpracování především v automobilovém průmyslu. Můžete se tady setkat s díly ze kterých postupně vznikají protisluneční clony, opěrky hlavy, koberce do aut, tlumící výplně pod střechu aut anebo velice precizní hlavy pro řadící páky. Dodávají odsud díly pro automobilky světových značek. Velice žádaným produktem ji i plastová mříž na kanalizační otvory, která snese obrovskou zátěž nebo „plastové“ tyče, ze kterých se zhotovují různé kladky či ozubená kolečka pro mechanická zařízení.

Možná také nevíte, že:
-polystyrén (ty drobné kuličky, které znáte když rozdrobíte desku) lze spojit a dát    jim tvar,když je zahřejete suchou párou o teplotě 600˚C a vysokým tlakem je nahrnete do formy
-pracuje zde karuselová robotická linka na lisování opěrek hlavy a výrobu hlavic řadících pák
-výplně pod střechu aut se řežou pásovým nožem i na 3 mm plátky z obrovských bloků, které za pár minut „vykynou“ chemickou cestou ve formě rozměrů zhruba 120x150x200 cm
-přesné formy na tlakové lisování si tady umí vyrobit sami
-překvapí vás možná, že aktivátorem některých chemických reakcí je voda
-pracuje tady okolo 240 zaměstnanců několika národností

Pamětníci si možná ještě vybaví televizní reklamu na plenkové kalhotky Bobi i to, jak na zelené louce kousek od rybníka v Dolcích, vyrostla na tu dobu obrovská hala, kde se vyráběly.
Od roku 2000, kdy přešla firma do rukou americké společnosti Kimberly-Clark, se výrobní areál několikrát rozšířil a zaměstnává téměř 500 lidí. V konferenční místnosti nás přivítal  ředitel pan Tony McNaly, který zde působí už 12 let a z jeho prezentace bylo jasně vidět, proč jsou tak úspěšní. Mají propracovanou logistiku a marketing, moderní technologii kde člověk v podstatě jen balí zboží a asistuje strojům. Dbají na bezpečnost, pořádek a bezpodmínečně dodržují stanovená pravidla. Protože miminka papají po celý rok, ani nás moc nepřekvapí, že se tu pracuje 24 hodin denně, o sobotách i nedělích, ale co víc, továrna stojí jen tři dny v roce!
Můj dojem z přípravy exkurze, komunikace s pracovníky i samotné prohlídky výrobních linek se dá shrnout jednoduše – mají to promyšlené. Myslím, že podobné dojmy mají z exkurze i studenti.

                                                                             Miloš Boháč, garant projektu