Úvod » Soutěže » Naše anglické dobrodružství

Naše anglické dobrodružství

V neděli 6. září jsme se my, účastníci zájezdu do Anglie, sešli v Jaroměři a nalodili se do autobusu. Po srdceryvném mávání našich rodičů jsme vyrazili na cestu do nejvýznamnějšího ostrovního státu Evropy. V autobusu se sešli žáci nejen z našeho ústavu, ale také z okolních základních škol, a i když jsme se většinou neznali, brzy jsme se spřátelili a vytvořili skvělou partu. Cesta byla dlouhá a únavná a spaní v autobuse rozhodně nebude mým koníčkem. Druhý den dopoledne jsme ve francouzském Calais najeli na trajekt a vypluli vstříc doverským křídovým útesům. Na ostrov jsme se vylodili za necelé dvě hodiny a rovnou se vydali na prohlídku hradu Dover.  A pak už k rodinám, ve kterých jsme byli ubytováni. Chvilka napětí, kteří  jsou asi „ti naši“. „Mou“ rodinu Law tvoří pán, který má velmi rád fotbal, a paní, která má velmi ráda zvířata. Měli fretku, dva psy, tři kočky a dvaatřicet králíků. Oba byli povídaví. Bavili jsme se o fotbale, o zvířatech a o Česku. A jídlo vařili nad očekávání výborné!

V následujících dnech jsme prošli Londýn od Big Benu až po Greenwichský park. Na Trafalgar Square jsme se pozdravili s generálem Nelsonem a pozorovali holuby, kteří se zase naučili létat. Turistům je totiž zakázáno je krmit! Dříve se tu zrní pro ně v malých nádobkách i prodávalo. Vykrmení holubi byli tak těžcí, že se pro ně vžil posměšný název „druh nelétavý“. Místo holubů jsme však krmili všudypřítomné rezavé veverky. Papaly úplně všechno, co jsme si nosili k svačině. Na Piccadilly Circus vládne opravdu „cirkus“, provoz vozidel všeho druhu, chodců, kravál, světla, barvy na obrovských billboardech s reklamami na všechny známé obchodní a stravovací řetězce. Před Buckinghamským palácem trůnila královna Viktorie. Nad současným královským majestátem bdí stráže v historických uniformách, s nimiž kontrastují samopaly a další moderní vybavení. Zašli jsme i do Národního muzea. Já jsem nejvíce obdivoval sochy a další památky z antického Řecka.

Navštívili jsme i krásná a zajímavá města v okolí Londýna, jako Oxford, Stratford nebo královský hrad Windsor. V Oxfordu jsme si prohlédli komplex univerzitních budov. Vstoupili jsme také do historické jídelny, v níž se natáčely i části filmu o Harrym Potterovi. Ve Stratfordu jsme vyhledali rodný domek i kostel s náhrobkem Williama Shakespeara. Kromě vzpomínky na světoznámého dramatika láká Stratford návštěvníky do motýlí farmy. Je to obrovská hala simulující tropické klima, kde ve změti tropického rostlinstva volně poletují malí i obrovští motýli. Ještě jsme navštívili Eaton – chlapecký internát a střední školu pro chlapce od 13 do 18 let. Studenti jsou synové z nejbohatších rodin. Mají školní uniformy – bílou košili a tmavou vestu a sako. Připadali nám jako tučňáci. Poslední den jsme se rozloučili s Londýnem, mnozí z nás také s posledními librami a frčeli skrz Eurotunel zpět na kontinent domů.

Co mi tento týden přinesl? Poznal jsem spoustu příjemných lidí, ověřil si, že to s mojí angličtinou není vůbec špatné, viděl na vlastní oči krásný kus Evropy a dokázal rodičům, že bez nich týden na zájezdu v pohodě přežiju.

Jáchym Marinica, tercie                                                                                                                                                                                   (drobné rady a úpravy Jitka Trefilová)