Úvod » Nezařazené » Na týden vysokoškolákem

Na týden vysokoškolákem

Se začátkem druhého pololetí se pro mě, tedy studenta oktávy jaroměřského gymnázia, naskytla možnost okusit na celý týden vysokoškolský život, který mě snad příští školní rok taktéž v plné své kráse čeká. Dostal jsem příležitost zúčastnit se ve dnech 16. – 20. února 2015 akce „Na týden vysokoškolákem“, pořádané pražskou soukromou vysokou školou CEVRO Institut. Této akce se zúčastnilo asi 35 středoškolských studentů z různých koutů České republiky, kteří chtěli poznat styl výuky na vysoké škole nebo pomoci s těžkým rozhodováním při výběru oboru, který hodlají studovat.

 V pondělí nás uvítala trojice významných osobností působících na této vysoké škole – prof. Josef Šíma (rektor CEVRO Institutu), JUDr. Cyril Svoboda (bývalý ministr zahraničních věcí) a arm. gen. Jiří Šedivý (bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR). Dále se však program jednotlivých účastníků zásadně lišil – přednášky jsme si totiž sami vybírali z rozvrhu prezenčních studentů této školy a do svého výkazu jsme sbírali podpisy přednášejících jako doklad o naší účasti. Každý tak měl možnost hlouběji prozkoumat obor, který ho zajímá, případně poznat něco nového, co se na středních školách nevyučuje. Na výběr bylo v průběhu týdne téměř 70 přednášek a cvičení z různých oborů, jako například právo (trestní, občanské, ústavní…), český politický systém, ekonomie, rétorika či diplomacie. Přednášky byly vedeny předními českými odborníky, především externisty z praxe, kteří kromě faktických znalostí často přidali i své osobní zkušenosti. Jedním z příjemných bodů programu byl i středeční neformální večer v atriu školy s profesory a „novými“ spolužáky, kde jsme si u dobrého jídla a pití mohli vyměňovat osobní dojmy z akce, popřípadě se informovat o podmínkách studia na vysoké škole CEVRO Institut. Zkušební vysokoškolský týden byl završen v pátek, kdy každý z účastníků napsal krátkou esej na zadané téma a následně obdržel certifikát potvrzující účast na studijním programu.

Akce „Na týden vysokoškolákem“ se mi líbila a její příští ročník bych chtěl doporučit všem mladším středoškolským studentům, kteří ve volbě vysokoškolského zaměření stále ještě nemají jasno.

 Martin Škrabka, Gymnázium a SOŠ Jaroměř