Úvod » Soutěže » Máme rádi zvířata (a ptáky)

Máme rádi zvířata (a ptáky)

Čtvrtek 17. září se stal dnem zvířectva a ptactva. Třídy 3.A a septima vyrazily na exkurzi do pražské ZOO. Ne vždy se podaří, aby všechno vyšlo tak dokonale a nádherně jako tento, vlastně již podzimní, den. Základním předpokladem úspěchu je totiž počasí. Měli jsme štěstí na překrásný, slunečný, teplý den. Lidem je příjemně při celodenním pobytu venku, zvířatům je rovněž příjemně, ale už ne horko (v září), takže jsou aktivní.

Pražská ZOO je čím dál krásnější. Stále se tam budují nové, moderní výběhy pro velká zvířata a přitom se dbá na komfort návštěvníků – aby bylo na zvířata dobře vidět! Co jsme obdivovali nejvíce? Např. slonárium – pro celé stádo slonů – i mláďat! Sloní prostor je lemován zvýšenými terasami, kudy proudí lidé a mohou pohodlně pozorovat slony – běhající, krmící se, hrající si, odpočívající. Podobně nádherný je prostor „afrického safari“ se stádem žiraf, zeber a antilop. Chloubou pražské ZOO je jistě komunita goril. Kdo by neobdivoval sílu a „charisma“ obrovitého Richarda a jeho harém! Překvapil nás exemplář velemloka. Velké zvíře, asi 1,5 metru dlouhé, původem z východní Asie. A protože všechno souvisí se vším, vzpomněli jsme si v té situaci na známý román Karla Čapka.

Náhoda to zařídila tak, že ostatní žáci gymnázia se v tentýž den zúčastnili přehlídky ptactva – ukázky 45 dravců a sov. Na louce „u závor“ předváděli profesionální chovatelé letecké schopnosti dravců s imitací lovu, poskytli odborný výklad, nabídli možnost fotografovat se s vybraným ptákem, držet ho na ruce, hladit ho apod.

Jitka Trefilová