Kvarta v JUTĚ

Třída kvarta absolvovala 8. června 2015 v rámci občanské výchovy exkurzi do jaroměřské pobočky firmy JUTA. Prohlídku závodu jsme začali v honosné vile původního majitele Josefa Ettricha, který ji nechal postavit již v roce 1873. Dnes tato budova postupně prochází rekonstrukcí a je pod památkovou ochranou.

Nejdříve jsme se dozvěděli o historii podniku a dostali jsme informace o současné výrobě. Dále jsme pokračovali prohlídkou výrobních hal rozděleni na dvě skupiny, takže jsme i v místy hlučném provozu mohli zaslechnout něco ze zajímavého výkladu našich průvodců. Překvapilo nás, jak švadleny rutinně zvládají šití pytlů z umělých vláken a jak některé již poměrně letité stroje stále spolehlivě fungují. Je obdivuhodné, že v tomto poněkud zastarale působícím provozu vznikají kvalitní a na světovém trhu konkurence schopné výrobky – důkazem je jejich 80% export. Žáci měli možnost pozorovat celý výrobní proces od zpracování vstupní suroviny až po expedici hotových výrobků.

Při odborném výkladu jsme získali informace z oboru chemie, fyziky a ekonomie. Každý si při této příležitosti trochu zapřemýšlel o vlastní profesní budoucnosti a někdo se dokonce nechal slyšet, že by se mu líbila práce vedoucího provozu… , no proč ne? Nejdřív ale ještě mnoho let poctivého studia!

Lenka Popélyová

Kvarta v JUTĚ