Úvod » Nezařazené » Gymnázium v čase sametovém a adventním

Gymnázium v čase sametovém a adventním

Vzhledem k redakční uzavírce jaroměřského Zpravodaje (vždy 15. den v měsíci) nabízíme vždy veřejnosti přehled o dění na gymnáziu od půlky minulého do půlky současného měsíce a tyto zprávy pak dostanou čtenáři až na počátku měsíce budoucího, tedy se zpožděním dvou až šesti týdnů. Ale to, vážení čtenáři, jistě víte.

A tak si na prahu nového roku společně připomeňme, čím žilo naše – vaše gymnázium v čase sametovém, tedy kolem 17. Listopadu, Dne studentstva a výročí revoluce zvané Sametová.

Jelikož studentstvo je lid mladý, veselý, milující humor a recesi, pořádají gymnazisté již tradičně noční pochod z Hradce Králové do Jaroměře. Akce začíná o půlnoci (nejlépe v noci na 17. listopad) na hradeckém  hlavním nádraží sčítáním a označením poutníků a pak se vyrazí na dvacetikilometrovou trasu přes Rusek, Skaličku, Skalici, Vlkov a Rasoškly do Josefova a ke gymnáziu, jehož útroby jsou vyčerpaným turistům k dispozici od pěti hodin ráno. Dospává se v tělocvičně, v aule i na chodbách. Kruté ranní zvonění pak upozorní statečné pochodníky, že správní frajeři musí i po téměř probdělé NOCI a fyzickém výkonu důstojně přestát i DEN a vyučování. Kdo to nedokáže, ať nechodí. A ještě jedna věc: mladším studentům je třeba výrazněji připomínat, že onen pochod není jen legrace a recese, ale že se pořádá v souvislosti se Dnem studentstva a k jeho poctě. Organizátoři – většinou studenti maturitních ročníků – se o to snaží.

Další akcí spjatou se Dnem studentstva je ples maturantů. Gymnázium ve spolupráci s Unií rodičů ho již tradičně pořádá v tento čas, letos konkrétně v sobotu 24. listopadu v Beránku v Náchodě. A tak se opět roztočil organizační kolotoč: pozvánky, vstupenky, kapela, diskotéka, šerpy, projekční technika, konferenciéři, fotografové, výzdoba, autobusy, projevy, přípitky, nástupy, šaty, boty a TOMBOLA. Tombola, to je práce a starost – sehnat (díky všem dárcům!), sepsat, očíslovat, vyrobit losy, uspořádat, prodat losy, vydat ceny (díky všem pomocníkům!). Je to za námi. Bylo to, myslím, krásné, důstojné a dojemné. Stužky a šerpy si studenti uložili na památku a k prvnímu prosinci podali přihlášky k maturitě.

V úterý 27. listopadu navštívil naši školu (již podruhé) pan Augustin Bubník, dvojnásobný mistr světa v ledním hokeji a stříbrný olympionik, který byl v roce 1950 spolu s dalšími členy týmu ve zinscenovaném politickém procesu obviněn ze špionáže proti republice a z úmyslu emigrovat. Byl odsouzen na 14 let vězení, naštěstí byl po pěti letech žaláře a práce v uranových dolech omilostněn. Beseda se studenty a za účasti jaroměřské veřejnosti se konala v rámci projektu Příběhy bezpráví, u nás ve škole pod patronací kolegyně Popélyové. Pomáhala jsem při tom trochu organizačně (jako řidič a doprovod) a chci jen vyjádřit ohromný obdiv starému pánovi. Je mu 84 let! Přijel SÁM z Prahy autobusem, ve škole po přivítání a občerstvení v ředitelně absolvoval besedu se studenty v aule, potom na obědě v restauraci nejevil žádné známky únavy a bavil nás jako výborný společník. Nakonec jsme ho odvezli na autobusové nádraží a on opět sám odjel do Prahy – na Florenc – a odtamtud na opačný konec města, kde bydlí. To vše po loňské srdeční slabosti a operaci. Nějaká zdravotní omezení si však naprosto nepřipouští. Perfektní kondice, paměť, vyjadřování. Obdivovali jsme ho všichni. Ochotně nám podepisoval své fotografie, na něž stáli studenti frontu. A pozval nás do O2 arény, kde pravidelně provází. Až pojedeme se studenty do Prahy na tradiční exkurzi, určitě jeho nabídky využijeme.

P.S.: Byla tady redaktorka a fotograf z Mladé fronty. Byli jsme v novinách!

Ve středu 28. listopadu proběhl na gymnáziu Den otevřených dveří. Snažili jsme se. Snad se vám u nás líbilo. Dveře otevřeme ještě jednou – ve středu 16. ledna 2013 od 15.00 do 17.30 hodin. Kdo nemohl přijít v listopadu, je zván ve druhém termínu.

Když už jsme u pozvání, dovolte, vážení čtenáři, ještě jedno. Možná víte od svých potomků, že gymnázium pořádá (již deset let) při příležitosti pololetního vysvědčení akci zvanou MÚZOVÁNÍ. Je to program, v němž „létají různé múzy“ – zpívá se, hraje na hudební nástroje, tančí, recituje, čte. Akce se koná vždy dopoledne v aule a po ní dostanou studenti ve třídách vysvědčení. Chtěli jsme, aby ten akt předání vysvědčení byl slavnostní, ne v obyčejný školní den. Tentokrát poprvé jsme se rozhodli, že tento program zopakujeme ještě jednou odpoledne – pro rodiče a vůbec veřejnost. Bude se konat ve čtvrtek 31. ledna 2013. Hodina bude ještě upřesněna (snad 16.00 či 16.30). Jste srdečně zváni.

A ještě jedna tradice od germanistů – z pera kolegyně Mgr. Elišky Ducháčové.

V době adventní navštěvujeme vánoční trhy u našich studentů. V minulých letech jsme si užívali sváteční atmosféru Vídně, letos jsme se vydali poněkud severněji – do saského hlavního města Drážďan. Počasí nám sice nebylo příznivě nakloněno, po celou dobu pršelo či sněžilo, ale nenechali jsme se odradit. Nejdříve jsme navštívili známé Hygiene – Museum, interaktivní muzeum se stálou expozicí různorodých exponátů sloužících k poznání funkcí lidského těla a s muzeem hraček. Následně jsme se prošli historickým centrem Drážďan a pak vyrazili na krásně vyzdobený vánoční trh, na kterém určitě nikdo z nás neodolal alespoň některé z četných lahůdek, nabízených u nepřeberného množství barevně osvětlených stánků. Atmosféra byla krásná, předvánoční, až na to počasí. Přesto věřím, že nám zůstanou příjemné vzpomínky a že příští rok pojedeme znovu.

Na závěr        

11. a 12. prosince proběhly na gymnáziu studentské prezidentské volby. Generálka na leden. Výsledky budou známy až po uzavírce. Tak na shledanou v novém roce. Snad to ve zdraví šťastně přežijeme.

Časem sametovým a adventním vás provázela Jitka Trefilová.