Úvod » Nezařazené » EXPANZE v objetí folku a našich studentů aneb Nejen vědou živ je člověk

EXPANZE v objetí folku a našich studentů aneb Nejen vědou živ je člověk

V neděli 9. listopadu se v prostorách penzionu Expanze uskutečnil na jaroměřské poměry neobvyklý koncert. Sešla se tu na společném hraní hudební tělesa, která provozují hlavně, ale nejen folkovou hudbu, a proběhl tak koncert, který před vyprodaným hledištěm propojil minimálně dvě generace a několik hudebních žánrů. Vše se odehrávalo pod patronací sdružení hudebníků s názvem Altan Trio. Tvoří ho manželé Pavel a Jana Šimkovi, Milan Smolík, Milan Jirák, Petr Pour a Petr Morávek. Jedná se o „nejpočetnější trio“ ve střední Evropě. Jeho název může zasvěceným připomínat název dávného pražského kabaretu Červená sedma, jehož členů bylo osm – vždyť tři mušketýři byli také čtyři. Na koncertě se sešly ke společnému vystoupení tyto další hudební formace:

– dívčí sbor jaroměřského gymnázia KAPA se sbormistryní paní Pavlou Pazderovou. Název KAPA je zkratkové slovo vzniklé z prvních slabik křestních jmen zakladatelek sboru – KAteřiny Bajnárkové, donedávna učitelky na gymnáziu, a PAvly Pazderové.

– beatfolková skupina Springhit, vycházející z uskupení The Ribbons, založeného učitelem ZUŠ Martinem Weissem. Springhit je dnes soběstačná parta mladých muzikantů spjatých vesměs s gymnáziem. Jsou to Jan Holínský z oktávy, Andrea Suchánková z kvinty, Ondřej Pilař ze sexty, Tereza Pilařová, absolventka poslední oktávy, a další dvě dívky ze ZUŠ.

– skupina Dostavník Milana Smolíka. Ten patří k dlouhodobým hráčům na jaroměřské folk and country scéně.

– fenomenální bluesový kytarista ze skupiny Crossroads Vítězslav Marek, absolvent jaroměřského gymnázia.

Bezmála tříhodinový maraton nabídl prostřídání žánrů akustické hudby na pomezí folku, beatu, vážné hudby i blues. Nadšené publikum aplaudovalo bluesmanu Markovi zpívajícímu píseň Willieho Nelsona, sboru KAPA za „ryvolovku“ Hejno vran s doprovodem Altan Tria či skupině Springhit za vlastní skladby, jimiž přinesla do koncertu skutečné jaro navzdory listopadu. Několik trampských a folkových písní si přeplněný sál zpíval s muzikanty z Dostavníku. Publikum tvořilo po celou dobu skvělou atmosféru. Velká část muzikantů jsou studenti, absolventi či učitelé jaroměřského gymnázia.

Závěrem patří poděkování provozovateli penzionu Expanze panu Ivo Plecháčovi, který zcela nezištně poskytl prostory svého penzionu, a dále panu Petru Huňáčkovi z divadla Blooma, který celý projekt nastartoval v červnu 2014 slovy věnovanými Altan Triu: „Proč byste nám hráli dva songy od Dylana v naší divadelní hře, když si můžete zahrát celý koncert a pozvat si k tomu klidně hosty!“

Tak jsme ten koncert i s hosty uskutečnili.

Pavel Šimek, učitel a muzikant

Expanze