Úvod » Prezentace předmětů » Český jazyk » Exkurze do Osvětimi a Krakova

Exkurze do Osvětimi a Krakova

Dne 5. dubna 2022 se studenti tříd septima a 3.A zúčastnili zájezdu do Polska.

Od gymnázia jsme vyrazili ve čtyři hodiny ráno. Zhruba o půl desáté jsme vystoupili u koncentračního tábora Osvětim. Těsně před vstupem do samotného areálu jsme obdrželi sluchátka, do kterých byl přenášen výklad průvodce. Během komentované prohlídky jsme se podívali do jednotlivých objektů, v nichž je instalována expozice.  Mimo jiné jsme nahlédli do prostorů krematoria, plynové komory nebo bloku 11, u kterého se nacházela nechvalně známá stěna smrti.

Po prohlídce následoval přesun do blízkého tábora Birkenau, jenž je u nás znám jako Březinka. Prošli jsme jedním z původních objektů, které sloužily k přenocování vězňů, a zastavili jsme se u památníku obětem tábora.

Naše další cesta směřovala do Krakova, města s bohatou historií. Při procházce s průvodcem jsme spatřili proslulý hrad Wawel, Mariánskou baziliku, Radniční věž i tržnici Sukiennice na Rynku.

Po páté hodině odpoledne jsme se vypravili zpět k domovu. V autobuse panovala dobrá nálada, ale prohlídka obou táborů v nás bezpochyby zanechala hlubokou stopu. Exkurze nás utvrdila v tom, jak důležité je znát i tu nejtemnější část historie a předcházet jejímu opakování.

Tereza Rejlová (3.A)