Úvod » Prezentace předmětů » Společenské vědy » Exkurze » Dívali se na mladého vraha

Dívali se na mladého vraha

Třída oktáva se 21. října 2014 zúčastnila jednání u krajského soudu při posuzování zločinu vraždy. Mediálně sledovaný případ dokumentovalo na místě množství novinářů, takže následující den bylo možné sledovat v různých informačních zdrojích (internet, deníky, TV) spoustu informací a fotografií ze soudní síně, na nichž jsme byli i my.

Samotný případ byl smutným příběhem nevydařeného vztahu s tragickým koncem.  Předsedou soudního senátu byl JUDr. Miloslav Ježek, který na úvod seznámil přítomné s průběhem jednání. Jako první přednesla obžalobu státní zástupkyně. Dále vypovídal obžalovaný a soudci. Státní zástupkyně i zmocněnec poškozených (příbuzných oběti) kladli obžalovanému doplňující dotazy. Následovalo čtení výpovědí několika svědků a osob, které znaly oběť i obžalovaného. Těmito výpověďmi se postupně vyplňoval obraz obou osobností i jejich vztahu. V odpolední části projednávání případu se konal výslech jednoho svědka a čtení odborných vyjádření z oboru genetiky, biologie, balistiky a mechanoskopie a protokolu o prohlídce místa činu. Po skončení odpoledního programu nám pan předseda nabídl diskusi, které jsme se rádi zúčastnili. Zaznělo mnoho dotazů jednak k právě projednávanému případu, ale i obecně k trestnímu právu a k situaci v soudnictví. Byli jsme vděčni za čas, který nám pan soudce věnoval. Nakonec se ukázalo, že on sám je absolventem našeho gymnázia, což nás potěšilo.

Případ se projednával ještě druhý den, kdy jsme však již nemohli být u toho, ale víme, že vypovídali soudní znalci (psycholog, psychiatr, soudní lékař) a svědek obžaloby.  Nakonec byl vynesen rozsudek s očekávaným vysokým trestem odnětí svobody v délce 17 let nepodmíněně a s finančním odškodněním poškozených ve výši 5 milionů Kč.

Dva mladé životy byly zmařeny – jedním byla oběť vraždy, mladá žena, a druhým byl viník, dosud bezúhonný mladý muž, který svůj život navždy poznamenal nerozvážným činem s tragickými následky. Ještě dlouho jsme o případu diskutovali a leckdo možná docela vážně zauvažoval nad životem vlastním. Tato exkurze završila naše výklady z oblasti právní vědy v rámci společenských věd, ale přispěla i k úvahám etickým a filosofickým.

Mgr. Lenka Popélyová

učitelka společenských věd