Úvod » Prezentace předmětů » Německý jazyk » Výuka » Deutsche Woche na Gymnáziu a SOŠ Jaroměř

Deutsche Woche na Gymnáziu a SOŠ Jaroměř

 

Jarní prázdniny skončily a všichni školou povinní se po týdnu stráveném v posledních funkčních lyžařských střediscích nebo jen domácím odpočinkem museli vrátit zpět do školy. Pro 15 studentů jaroměřského gymnázia však prázdniny v dalším týdnu (17. – 21.3) do jisté míry stále pokračovaly. Ústní ani písemné zkoušení totiž nehrozilo.

V pondělí 17. března odstartoval jedinečný program s názvem „Deutsche Woche“, v překladu tedy „Německý týden“. Se zvoněním v 8:00 dobíhají do studovny, která se nachází v 4. patře, poslední účastníci, kteří si za týden prázdnin zvykli vstávat až na oběd a nyní jim ranní probuzení činilo značné problémy. Jsme v plném počtu, můžeme začít! Naším lektorem byl pětadvacetiletý rodák ze severoněmeckého Rostocku – Björn Lebahn. Po počátečním ostychu při představování svých zájmů a svého bydliště se nám němčina postupně začínala vrývat pod kůži. Následovalo mnoho různých konverzačních témat i zábavných her, díky kterým jsme se neustále zdokonalovali. Pondělní večerní debata u hry kulečníku a půllitru lahodného zlatavého moku v jedné jaroměřské hospodě rozvášnila diskuzi nejen o našem běžném životě, ale také o rozdílech českého a německého piva. Čtvrteční slunečný den jsme využili ke společné prohlídce jaroměřského náměstí i parku u knihovny. Týden se chýlil ke konci a zbývalo posledních 6 vyučovacích hodin, které jsme věnovali dalším hrám a ukázkám ve slovní zásobě a především výslovnosti mnoha německých dialektů. Nakonec každý obdržel certifikát o úspěšném absolvování tohoto týdenního kurzu s rodilým mluvčím.

V závěru bych chtěl poděkovat naší paní učitelce Mgr. Evě Matysové, která tento unikátní program zařídila a tím pomohla výrazně zdokonalit naše komunikační schopnosti v německém jazyce.

 

Martin Škrabka, student septimy