Úvod » Prezentace předmětů » Fyzika » Povedlo se... » Co víš o jaderné energetice

Co víš o jaderné energetice

Rok 2002

  

Pokud chcete, můžete najít odpověď na tuto otázku se mnou.

Stejně to zkusili i tři odvážní hoši ze SEPTIMY v listopadu tohoto roku, když kývli na nabídku pokusit se o účast v celostátní soutěži pořádané pro žáky základních a středních škol. Nutno předeslat, že v rámci výuky ještě toto téma nebylo na pořadu a neabsolvovali ani podobně zaměřené besedy, které probíhají v naší škole.

Nicméně se odvážně pustili do třiceti otázek, na které vcelku úspěšně odpověděli. Co neznali, vyhledali na všemocném internetu nebo v některé z mnoha informačních příruček, poskytovaných elektrárenskou společností ČEZ. Ta provozuje obě jaderné elektrárny v České republice a snaží tímto o jakousi osvětu ve veřejnosti. Tak se stalo, že Přemysl Papík, Petr Karliak a Jan Langr, byli pozváni na dvoudenní finále soutěže družstev do Brna, jejíž součástí byla i exkurze v jaderné elektrárně Dukovany. Jako jejich náhradníci byli připraveni i jejich spolužáci Lenka Petrová a Tomáš Chlupatý.

A jak dopadli?

Velkou aulu brněnského VUT, ve které se konalo finále, zaplnili neposední školáci. Moderátor televizních pořadů Martin Veselovský, odborná porota z Dukovan vedená tiskovým mluvčím ing.Spilkou a zpěvačka Světlana Nálepková rázem všechny zklidní. Zcela opačné účinky se však projevují na našich soutěžících. Že je to malá příprava na maturitu, a tady vlastně o nic nejde, jen o společenskou a zábavnou akci, je pramálo uklidní. Postupně jsou všichni představeni, usedají v sále a dozvídají se soutěžní úkoly. Budou odpovídat na otázky týkající se jaderné energetiky, jízdou na kole vyrábět elektrický proud, poznávat hudební ukázky z nejrůznějších žánrů a prokáží jemnou motoriku na trenažéru. Naši chlapci, podobně jako ostatní, téměř nechybovali. Pouze dešifrovat „Largo“, v podání varhan, bylo nad jejich síly. Po dvouhodinovém klání však stojí na pomyslném druhém stupínku, přijímají gratulace a odnáší si drobné upomínkové dárky.

Mé poděkování nehrajícího kapitána, patří Přemkovi, Petrovi a Honzovi za sympatické vystupování, prokázané znalosti a ochotu zkusit něco neznámého.

© BOM