Úvod » Prezentace předmětů » Český jazyk » Akce » Boj s fake news začal!

Boj s fake news začal!

 

Téměř každý člověk má v dnešní době přístup k internetu. Může sdílet názory s ostatním světem, psát statusy na sociální sítě, poslat fotky přátelům. Skutečnost, že každá zpráva obletí ve vteřině půlku světa, dává prostor pro vznik takzvaných fake news, neboli falešných zpráv.

Studenti Masarykovy univerzity v Brně přišli s inovativním řešením, jak tomu zamezit. Pomocí únikové hry nazvané „Fakescape, unikni fake news“ ukazují studentům středních škol, jak ověřovat informace a čemu by neměli věřit.

Tuto hru si 19. listopadu 2018 vyzkoušeli i studenti Gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři. Celkem se zapojilo pět tříd, které pod vedením studentky žurnalistiky a politologie Terezy Krečnárové podstoupily pětačtyřicetiminutový program.

Studenti každé třídy byli rozděleni do skupin a postupně plnili čtyři úkoly, z nichž každý různými způsoby ověřil jejich schopnost rozeznat dezinformace. Příběh celé hry se odehrává v roce 2028 a právě probíhají prezidentské volby. Cílem je odhalit kandidáta, který porušuje zákon a má v plánu zemi po svém zvolení poškodit.

Studenti sexty ocenili edukativní záměr hry a líbilo se jim i celkové zpracování. I přesto měli pocit, že nebyl plně využit potenciál této hry, především práce s odborným textem, která je pro schopnost nalezení dezinformací podstatná.

Celkově se byla hra velmi prospěšná a poukázala na současný problém manipulací s informacemi. Studenti proto doporučují zúčastnit se této hry i ostatním školám, stačí kontaktovat autory.

info@fakescape.cz

Jana Nálevková, sexta

 

V pondělí 19. listopadu k nám na jaroměřské gymnázium přijela sympatická Tereza, studentka Masarykovy univerzity v Brně, aby nám představila projekt, který se svými kolegy vytvořili. Jde o únikovou hru na téma fake news (do češtiny volně přeloženo jako falešné či poplašné zprávy), jejímž cílem je studenty na tuto problematiku upozornit a ukázat jim, jak takové zprávy rozeznat.

Hra nás přenesla do období volby prezidenta republiky v roce 2027. Na jednu vyučovací hodinu jsme se stali novináři a pomocí 4 úkolů zaměřených na naši všímavost, všeobecné znalosti, vyhledávání a ověřování informací a práci s výňatky z Ústavy, jsme se měli dostat k zašifrovaným dokumentům, které podle informátora měly být pro volbu nového prezidenta zlomové.

Poté, co jsme se dobrali k výsledku,  s námi Tereza probrala všechna možná úskalí, na které jsme při hře mohli narazit. Toto téma se nám také pokusila přiblížit natolik, abychom si z něj něco odnesli i do praktického života. Řekla nám, které články jsou obecně důvěryhodné a které ne, jak si informace správně ověřit nebo jak najít, jestli je přiložená fotka originální anebo převzatá.

Ohlasy na celý tento program byly převážně kladné. Všichni jsme se shodli, že si z této hodiny něco odnášíme. Ať už je to skutečnost, že nás to donutilo se nad takovými věcmi zamyslet a uvědomit si, že ne všemu můžeme věřit, anebo to jsou konkrétní tipy a odkazy. Ostatní školy by tuto hru měli určitě také vyzkoušet. Jejich studenti se jistě  přiučí něco nového a užitečného o této složité problematice falešných zpráv.

Alžběta Žurková, sexta

Žáci kvarty při hře