3. A v Praze

   Třetí dubnový týden se třída 3.A v doprovodu p.Křížové a p.Popélyové vypravila na exkurzi do hlavního města.

   Čtvrteční ráno bylo slunečné, počasí příjemné, cesta bez problémů a nás čekal zajímavý program.

Odpoledne patřilo návštěvě Veletržního paláce, kde jsme si sami mohli vyzkoušet „Surrealistickou hru“. Tvořili jsme texty, hodnotili obrazy, to vše pod vedením výborné lektorky. Někteří zájemci rovněž zhlédli monumentální Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Večer jsme se mohli těšit na sedm různých divadelních představení.

   Následující den jsme navštívili komentovanou prohlídku Poslanecké sněmovny a také České národní banky. Vstup trezorovými dveřmi do podzemních prostor banky je vskutku impozantní a expozice byla velmi zajímavá. Zbývající část odpoledne byla věnována secesním prostorám Obecního domu. Nejvíce se asi líbila stylová cukrárna. Milý průvodce nás pustil i na balkón, z něhož se naskytl nevšední pohled na monumentální budovu ČNB.

   Asi nejintenzivnější zážitek nás čekal večer v divadle ABC. Po skvělém představení s názvem „Pan Kaplan má třídu rád“ následovala oslava významného životního jubilea skvělého herce Lubomíra Lipského. Nejenže téměř tři hodiny hrál, tančil, zpíval a hrál na pozoun, ale dokázal pak ještě vtipně a výstižně komentovat příspěvky jednotlivých gratulantů. A to vše ve svých devadesáti letech!

Na jevišti defilovaly zástupy gratulujících – mimo jiné přišel primátor Prahy, ministryně kultury, předseda senátu, předsedkyně poslanecké sněmovny, ale i celá plejáda hereckých kolegů pana Lipského (současných i bývalých). Moment, kdy celý sál povstal a společně zpíval na nápěv písně „Severní vítr je krutý“ refrén „Lubomír Lipský dnes slaví“, patřil k nejdojemnějším a nejsilnějším okamžikům celého večera. Na závěr akce byl ještě připraven bohatý raut, kde jsme mohli vidět spoustu známých osobností především z kultury.

   V sobotu dopoledne nám sice počasí příliš nepřálo, ale vzhledem k programu to zase tolik nevadilo. Prošli jsme si výstavu věnovanou historii osídlení Pražského hradu ve Starém královském paláci, odpoledne se nám podařilo zdolat strmý výstup na Vítkov a odměnou nám byla prohlídka expozice, která se zaměřuje na důležité okamžiky vývoje české státnosti.

   Doufám, že si na závěr můžeme všichni říci  –   STÁLO TO ZA TO!

                                                                                                                                      Kamila Křížová